ČLÁNOK




Vyjadrenia R. Fica o privatizácii SPP a skutočnosť
19. februára 2002

STV, 10. 6., „O 5 minút 12“
Predaj jedného balíka a kapitálový trh

R. Fico: „….Sám poradca hovorí, že najefektívnejšia sa zdá byť alternatíva časť na priamo, to znamená 15-20 percent, zostatok potom na kapitálový trh, ale súčasne poradca dodáva, že toto nespĺňa kritérium promptnosti, rýchlosti pokiaľ ide o privatizáciu SPP.“

Poradca tieto slová jednoznačne vyvrátil a verejne prehlásil, že predaj 49% akcií formou výberového konania považuje v danom legislatívnom stave (limit pre privatizáciu 49%) za optimálny.

Rýchlosť privatizácie

R. Fico: “ …Keď som túto otázku postavil poradcovi, vcelku priznal, že rýchlosť je jedna z najdôležitejších príčin alebo jednou z najdôležitejších kritérií, na ktoré vláda SR tlačí, pretože chce, aby sa všetko ukončilo do konca tohto roku alebo začiatkom jari……“

Toto vyjadrenie poradca dementoval. Fakt, že rýchlosť nepatrí medzi najdôležitejšie kritériá potvrdzuje aj to, že slovenská strana sa rozhodla radšej predĺžiť termíny pre predkladanie záväzných ponúk v záujme zvýšenia úrovne konkurenčnosti tendra, keď záujemcovia požiadali o viac času na svoju prípravu.

Tlačová konferencia Smeru, 2. 11.
Selekcia záujemcov v prvom kole

R. Fico: „Komisia Ivana Mikloša už robila medzi nimi /predloženými ponukami/ selekciu.“

Komisia nerobila 26. 10. nijakú selekciu. Naopak všetkým záujemcom, ktorí o to prejavili záujem, umožnila vykonať due diligence a pokračovať v privatizácii.

Nijaké informácie o rokovaní komisie

R. Fico: „Komisia pod vedením Ivana Mikloša odmietla podať verejnosti akékoľvek informácie o priebehu a výsledku rokovania /26. 10./“.

Komisia uverejnila tlačovú správu, v ktorej sa jasne hovorí o tom, že „Riadiaci výbor sa rozhodol umožniť deviatim spoločnostiam, ktoré prejavili záujem, vykonať podrobnú due diligence, vrátane previerky dokumentácie v data roome a práva účasti na prezentáciách manažmentu“ – teda pokračovať v privatizačnom procese.

Zmluva medzi FNM a CSFB

R. Fico: „..je pripravená šokujúca úverová zmluva medzi FNM a finančnými inštitúciami, kde je sprostredkovateľom tejto úverovej zmluvy opäť CSFB.“ Podľa R. Fica „..ak bude táto zmluva podpísaná, FNM nebude schopný vyplatiť /dlhopisy FNM/, štát príde o ďalších 4,4% /akcií SPP/ a tým definitívne končí akákoľvek väčšina slovenského štátu v SPP.“

R. Fico informoval o zmluve, ktorej návrh výkonný výbor FNM niekoľko dní pred tým už zamietol. Ani návrh zmluvy však neobsahoval nijaké oslabenie práv FNM oproti zákonnému stavu. V návrhu zmluvy išlo len o predĺženie splatnosti dlhopisov FNM.

Faktom je, že ak by si SPP neplnil včas svoje záväzky, veritelia majú právo na exekúcie – a to aj akcií SPP či SE. Toto právo však majú zo zákona. Faktom je aj to, že ak príde k predaju 49% akcií SPP, nie je dôvod, aby sa FNM dostal do platobnej neschopnosti. A ak k predaju nepríde, podiel FNM v SPP nijako nemôže klesnúť cez exekúcie pod 51%.

Nový deň, 19. 11.
Neexistujú zápisnice

R. Fico: ..“z komisie na jej /privatizácia SPP/ prípravu, ktorú vedie podpredseda vlád Ivan Mikloš, nie sú žiadne písomné záznamy a zápisnice. Jednoducho neexistuje nič, čo by mohlo niekedy v budúcnosti ukázať, ako rokovali, čo hovorili a čo bolo dôvodom pre také alebo onaké rozhodnutie.“

Zápisnice zo všetkých rokovaní komisie existujú a sú podpísané všetkými prítomnými členmi komisie.

Práca, 24. 11.
SPP môže kúpiť finančný investor

R. Fico: „Môže sa stať, že SPP skončí v rukách subjektu, ktorý nemá s plynárenstvom nič spoločné.“ Podľa vyjadrenia z Hospodárskeho denníka z 8. 11. R. Fico „chcel na zrušenom zasadnutí komisie presadzovať, aby hĺbkový audit začali vykonávať len významné plynárenské spoločnosti a nie nejaké investičné alebo penzijné fondy.“

Predstaviteľ CSFB na tlačovej besede 19. 11. jednoznačne prehlásil, že medzi 9 záujemcami, ktorí pokračovali v procese privatizácie SPP fázou due diligence, nie sú nijakí finanční investori, ale len strategickí záujemcovia .

R. Fico pokračoval 7. 12. v SME: „Získali sme informácie že privatizácia SPP sa orientuje na investora, ktorý nemá nič spoločné s plynárenstvom. Ak sa toto stane, tak cez Slovensko nepôjde Jamal. Potom budeme vyvodzovať zodpovednosť voči ľuďom, ktorí toto rozhodnutie prijmú.“

Kto by sa mal zúčastniť na privatizácii SPP

R. Fico: „Na privatizácii by sa malo zúčastniť konzorcium najvýznamnejších európskych plynárenských spoločností.“

R. Fico týmto výrokom otvorene lobuje v prospech jedného zo záujemcov. Pritom verejne priznal (napr. Národná obroda 15. 10.), že sa s predstaviteľmi Ruhrgasu stretol a hovoril o privatizácii SPP.

STV, 27. 1. 2002, „O 5 minút 12“
Stret záujmov CSFB

R. Fico: „Poradcom pri privatizácii SPP je CSFB, lenže táto spoločnosť je vlastníkom, ťažko je povedať to presné číslo, lebo nie je overené, ale niekde medzi 100 až 200 tisíc dlhopisov. Nuž samozrejme, že aj keby CSFB mala informácie, že nie je výhodné privatizovať, tak bude žiadať privatizáciu, pretože potrebuje peniaze na preplatenie svojich vlastných dlhopisov. To je taký stret záujmov, aký jednoducho ani nemôže v danej oblasti existovať…“

CSFB reagovala jednoznačne: Nijaké dlhopisy FNM v súčasnosti nevlastníme.

Hospodárske výsledky SPP

R. Fico: „Toto je hospodársky výsledok SPP. Hrubý zisk pred zdanením v roku 1998 – 8,6 mld. Sk, 1999 – 12,4 mld. Sk, 2000 – 4,4 mld. Sk a odhad na rok 2001 je pomerne významná strata. Kladiem si otázku, či to náhodou nie je úmysel, aby sa znižovala kúpna cena SPP.“

Manažment SPP reagoval takto: SPP dosiahol v roku 2001 hrubý zisk pred zdanením približne 5,4 mld. Sk a plán na rok 2002 je dokonca 11,9 mld. Sk. Horšie výsledky v rokoch 2000 a 2001 boli jednoznačne spôsobené umelo udržiavanými nízkymi predajnými cenami zemného plynu. R. Fico pritom porovnával zisk pred zdanením za roky 1998-2000 a hospodársky výsledok SPP po zdanení a mimoriadnom odvode v roku 2001.

TA SR, 5. 2. 2002
Tri percentá SPP už vlastní súkromný investor

R. Fico: „Kauza privatizácie SPP má ešte jedno nebezpečenstvo, o ktorom sa málo hovorí. Je to existencia troch percent akcií plynární, ktoré sa nachádzajú v podnikateľskom prostredí. Ak niekto skombinuje 49% s týmito troma percentami získa nielen faktickú, ale aj právnu väčšinu v podniku.“

Platné rozhodnutie vlády o privatizácii SPP zo dňa 11. 4. 2001 jednoznačne stanovuje, že 51% akcií predstavuje trvalú majetkovú účasť Fondu národného majetku SR a 49 % podiel akcií je dočasná majetková účasť Fondu národného majetku SR do vydania rozhodnutia vlády SR podľa § 10 ods. 1 a 2 zákona o veľkej privatizácii. Tri percentá akcií SPP sa v podnikateľskom prostredí nenachádzali a ani sa nachádzať nemohli.

TA SR, 6. 2. 2002
Provízia 4,4 mld. Sk

R. Fico: „Pri odhadovanej cene okolo 200 mld. Sk za predaj 49% akcií SPP predstavuje odmena pre privatizačného poradcu neuveriteľných 4,4 mld. Sk /2,2% z hrubého výnosu predaja/“.

Reakcia Ministerstva hospodárstva je stručná: Výška provízie pre privatizačného poradcu nepresiahne jedno percento z privatizačnej ceny za SPP.

Tlačová konferencia Smeru, 12. 2.

R. Fico: „…Miklošova komisia už urobila, čo mala urobiť, pretože vyhodila z tých záujemcov tých, ktorých tam nechcela vidieť a dala tam tých, ktorých tam chcela vidieť“.

Komisia nerobila nijakú selekciu. Naopak všetkým záujemcom, ktorí o to prejavili záujem, umožnila vykonať due diligence a pokračovať v privatizácii.. Počas celého procesu ani v jednom prípade slovenská strana nevylúčila záujemcu o kúpu akcií SPP zo súťaže.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS