Globálna ekonomika sa nezotavila tak dobre, ako sa očakávalo, pričom vyhliadky na budúci rok nie sú najlepšie. Situácia sa preto skôr zhorší ako zlepší. Informoval o tom Medzinárodný menový fond (MMF) vo svojej správe World Economic Outlook, ktorú vydáva dvakrát o roka. Išlo o najnepriaznivejšie hodnotenie perspektív svetovej ekonomiky zo strany MMF za niekoľko rokov.
MMF vo svojej najnovšej správe ponecháva svoju prognózu pre tohtoročnú mieru rastu svetovej ekonomiky na úrovni 2,8 %, ktorú predpovedal vo svojej aprílovej správe. Prognóza by bola dokonca znížená, avšak MMF ju nakoniec ponechal nezmenenú, pretože ekonomická aktivita v prvých troch mesiacoch tohto roku bola lepšia ako sa očakávalo. Odvtedy bol však ekonomický produkt slabý. Prognózu miery rastu svetovej ekonomiky pre rok 2003 znížil MMF z aprílovej predpovede 4,0 % na úroveň 3,7 %. Avšak správa MMF vyjadrila dokonca určité pochybnosti aj o dosiahnutí tejto novej úrovne.
MMF vo svojej správe vykresľuje svetovú ekonomiku ako domček z karát, ktorý môže v prípade negatívnych úderov spadnúť do svetovej recesie. MMF predpovedá na tento rok rast ekonomiky USA o 2,2 % (v apríli predpovedal 2,3 %). Na budúci rok by mala najbohatšia ekonomika sveta vzrásť o 2,6 % (v apríli predpovedal 3,4 %). Tieto slabé vyhliadky znamenajú, že americká centrálna banka Federal Reserve by mala držať úrokové sadzby nezmenené, a byť pripravená znížiť ich v prípade ďalšieho zhoršovania perspektív.
Pre eurozónu predpovedá MMF na tento rok rast ekonomiky iba o 0,9 % a na budúci rok o 2,3 %. Aj v tomto prípade ide o zníženie v porovnaní s aprílovými prognózami (1,4 % pre tento rok a 2,9 % pre rok 2003). Aj v eurozóne sa priestor pre zníženie úrokových sadzieb zväčšil, pričom k redukcii sadzieb by sa malo prikročiť, ak ekonomická aktivita ostane slabá a inflačné tlaky poľavia, ako sa očakáva. Skutočný ekonomický rast v eurozóne môže byť ešte slabší ako predpovede MMF, ak nemecká ekonomika ostane slabá.
Veľkým problémom v Japonsku je deflácia, skomplikovaná navyše nedávnym posilňovaním japonského jenu. Pre tento rok predpovedá MMF v Japonsku pokles ekonomiky o 0,5 % a v roku 2003 mierny rast o 1,1 %.
Slabosť svetovej ekonomiky prinesie v strednej Európe prinajlepšom mierny ekonomický rast. Rusko a ostatné krajiny bývalého Sovietskeho zväzu však spomalenie rastu svetovej ekonomiky ovplyvní menej. Informoval o tom Medzinárodný menový fond (MMF) vo svojej správe World Economic Outlook, ktorú vydáva dvakrát ročne.
MMF očakáva, že slovenská ekonomika vzrastie v roku 2002 o 4 % a v roku 2003 o 3,7 % po miernej expanzii o 3,3 % v roku 2001. Inflácia v SR by mala zaznamenať v tomto roku mieru 4,2 %, v nasledujúcom roku 7,1 %, po miere 7,3 % v roku 2001. Ekonomický rast v SR oživuje, avšak obavy spôsobujú nedávne fiškálne sklzy a vysoký deficit na bežnom účte platobnej bilancie. V rámci reakcie na tieto skutočnosti slovenská centrálna banka na konci apríla zvýšila úrokové sadzby, avšak koruna výrazne oslabila. Podľa MMF bude potrebné ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb, ak externé tlaky neoslabia a ak sa neuskutočnia žiadne fiškálne úpravy. MMF ďalej odhaduje, že deficit na bežnom účte SR by mal v tomto roku predstavovať 8,5 % hrubého domáceho produktu (HDP), v roku 2003 klesnúť na 7,2 % HDP. V roku 2001 predstavoval deficit 8,6 % HDP.
„Stredoeurópsky región ako celok neunikol vplyvu vývoja na svetovom finančnom trhu, pričom od roku 2000 klesli ceny akcií veľmi výrazne – vo väčšine prípadov o 50 % a viac,“ uviedol MMF v správe. MMF predpovedá, že v roku 2002 vykážu stredoeurópske ekonomiky celkový rast o miernych 2,1 % a v roku 2003 o 3,3 % po tom, ako v roku 2001 vzrástli o 2,2 %. Inflácia by sa mala v regióne zmierniť na tohtoročných 3,2 % a budúcoročných 3,5 % po vlaňajšej miere 6,2 %.
Česká republika by mala podľa MMF zaznamenať v tomto roku mieru ekonomického rastu 2,7 % a v nasledujúcom roku mieru 3,2 % po vlaňajšom raste ekonomiky o 3,3 %. Ceny by mali v ČR vzrásť v roku 2002 o 2,7 %, na budúci rok o 3 %, hoci v roku 2001 vzrástli o 4,7 %. Vyhliadky pre Poľsko sú nepriaznivejšie, pričom ekonomika krajiny by mala v roku 2002 vykázať rovnaký slabý rast o 1 % ako v roku 2001. V roku 2003 by mal však rast oživiť na 3 %. Spotrebiteľské ceny by však mali vykázať za rok 2002 rast iba o 2,1 % a následne o 2,3 % po vlaňajšom výraznom raste o 5,5 %. „Poľská ekonomika je stále relatívne slabá, hoci nedávno zverejnené ukazovatele ekonomickej aktivity boli povzbudzujúcejšie ako v predchádzajúcich mesiacoch,“ uviedol MMF. Maďarská ekonomika by mala v roku 2002 vzrásť o 3,5 % a v roku 2003 o 4 % po vlaňajšom raste o 3,8 %. Rast inflácie by mal byť miernejší, pričom miera inflácie by mala v roku 2002 dosiahnuť 5,5 % a v roku 2003 o 5,2 % po vlaňajšej miere 9,2 %.