Korunu držia priaznivé správy o privatizácií ako aj očakávania jej napredovania. Poslednou takou správou bol predaj dcéry Slovalco Závodu SNP banke EBRD a nórskemu koncernu Hydro.
Voči doláru sa kurz koruny zasekol na úrovni nad 49,40 Sk za dolár, čo je spôsobené vývojom krosu euro – dolár. Posledné mohutné posilnenie dolára vyvolala správa o optimizme amerických spotrebiteľov v spotrebných výdavkoch v najbližšom období. Zdá sa, že pri problémoch amerického kapitálového trhu sťahujúce sa peniaze z amerických akcií nesmerovali do Európy alebo do iných častí sveta. Časť z nich smerovala do amerických vládnych dlhopisov a časť ostala ako cash, vždy pripravený vyraziť na trh pri sebemenších náznakoch konca agónie na burzách.
Voči českej korune, ktorá po historicky najsilnejších úrovniach 34,00 Kč za euro oslabila na 34,60 Kč za euro a týždeň začala na silnejších 34,40 Kč za euro, sa kurz slovenskej koruny počas pondelkového obchodovania pohyboval na úrovni 1,259 Sk za jednu českú korunu.
V úvode novej periódy sa zreálnil stav likvidity v sektore, keď z trhu odišlo 4,7 mld. Sk. Tento odliv zdrojov podľa dílera Slovenskej sporiteľne Pavla Jánošíka súvisí s refinančnými obchodmi komerčných bánk, ktoré si v závere minulého týždňa dopĺňali likviditu z dôvodu potreby splnenia povinných minimálnych rezerv. Bankové domy tak v pondelok deponovali v centrálnej banke 25,537 mld. Sk, čo na kumulatívnej báze predstavuje 93,13 %.
Podľa Jánošíka sa v nasledujúci deň podstav ešte viac zvýrazní, situácia na peňažnom trhu však nie je vôbec dramatická. „Banky zrejme budú mať menší záujem o sterilizáciu v dvojtýždňovom repotendri, a tak centrálna banka akceptuje oproti splatným 17 mld. Sk približne 13 mld. Sk,“ povedal díler. Niektoré banky sa podľa jeho názoru do repotendra vôbec neprihlásia a budú sa sústreďovať na vykrývanie svojich denných pozícií.
V utorok sa uskutoční aj aukcia štátnych dlhopisov s dvojročnou dobou splatnosti. Ide o štvrtú tranžu otvorenej emisie s kupónom 7,75 % p.a. Štát v nej má záujem získať 2 mld. Sk. Podľa Jánošíka by mal štát tento objem získať bez problémov. „Záujem prejavia opäť najmä poisťovne a stavebné sporiteľne,“ skonštatoval. „Keďže podmienky zhodnotenia v repotendri a v spomínaných bondoch budú rovnaké, niektoré banky možno presunú svoje prostriedky z repotendra do dlhopisov,“ dodal Jánošík.
Obchodovanie sa počas pondelka sústredilo najmä na overnighty a tom/nexty, aktivita na trhu bola pritom obmedzená. „Stále cítiť podstav v sektore a záujem o nákup likvidity,“ uviedol díler. Overnighty zatvárali na 8,1 % p.a., tom/nexty sa kótovali na 8,0 / 8,1 % p.a., spot/nexty na 7,7 / 7,8 % p.a. Týždňové fondy boli na 7,65 / 7,7 % p.a., dvojtýždňové na 7,6 / 7,8 % p.a. Mesačné úložky boli na 7,6 / 7,7 % p.a., dvojmesačné na 7,45 / 7,6 % p.a., trojmesačné na 7,45 / 7,6 % p.a. Depozitá so splatnosťou pol roka boli na 7,4 / 7,6 % p.a. a ročné peniaze na 7,4 / 7,5 % p.a.