Za prvých šesť mesiacov vynaložili banky na reklamu takmer 180 mil. Sk. Najväčší podiel na tom patrí Unibanke, ktorá podľa monitoringu reklamy spoločnosťou Taylor Nelson Sofres (TNS) v rámci svojej rebrandingovej kampane investovala do reklamy viac ako 45 mil. Sk. Keďže peňažné ústavy začínajú vkladať veľké očakávanie do retailového bankovníctva, TNS očakáva značné finančné investície bánk do marketingu a reklamy.
Najznámejšou bankou na Slovensku je podľa TNS Všeobecná úverová banka (VÚB) a Slovenská sporiteľňa (SLSP). Spontánne si na tieto banky spomenulo v priemere okolo 90 % dospelej populácie. SLSP pritom vo vedomí takmer polovice opýtaných figuruje ako najväčšia banka na Slovensku. Nadpriemerne ju uvádzali najmä ľudia s nižším vzdelaním a žijúci v obciach od 5 do 20 tis. obyvateľov, ako aj obyvatelia košického a banskobystrického kraja. So značným odstupom vo vedomí obyvateľov nasleduje VÚB. Najvyššia miera jej znalosti bola u vysokoškolákov a u ľudí vo veku 30 až 39 rokov. Ďalšie miesta obsadila Tatra banka, Poštová banka a ČSOB.
SLSP patrí prvenstvo aj z hľadiska využívania služieb jednotlivých bánk. Najväčšiu spokojnosť s poskytovanými službami vyjadrujú klienti Tatra banky. Zhruba polovica jej klientov je „úplne spokojná“ s poskytovaným servisom a takmer 95 % by si ju vybralo aj v budúcnosti. SLSP a VÚB má podľa TNS v tejto oblasti značné rezervy. Iba jedna pätina klientov SLSP totiž podľa realizovaného prieskumu vyjadruje úplnú spokojnosť a pozícia VÚB je len o niečo lepšia.
Podľa TNS možno očakávať, že druhá polovica tohto roku bude charakteristická vyostrovaním konkurenčného zápasu bánk o klienta. V prvej polovici roka banky začali komunikovať smerom k verejnosti zmenu svojho názvu alebo vlastníckych pomerov ako napríklad Unibanka, VÚB a Prvá komunálna banka. „To isté možno očakávať časom aj od Investičnej a rozvojovej banky,“ uvádza TNS.
Spoločnosť TNS zrealizovala kontinuálny prieskum verejnej mienky začiatkom roka na reprezentatívnej vzorke odpovedajúcej rozloženiu obyvateľstva podľa pohlavia, veku, vzdelania, regiónu a miesta bydliska. Výskum vykonala na vzorke 250 respondentov na týždennej báze.