Na Vianoce je zrazu všetko iné. Ľudia majú k sebe bližšie. Aj mestá sú vysvietené. Takmer na celom svete vládne pohoda. Ale tá sa začína až tesne pred sviatočnými dňami. Predtým, ako si ľudia pohodu môžu vychutnať, zažívajú skôr stresy. Naháňajú sa z jedného obchodu do druhého, aby kúpili svojim blízkym niečo pekné. Všetci sú v tomto období štedrejší. A ani veľmi nehľadia na to, či sa väčšmi oplatí kúpiť niečo v obchode alebo na vianočných trhoch. Ľudia sú už zvyknutí, že trhy a jarmoky poskytovali výrobky lacnejšie. Ako je to dnes? Sú produkty predávané na vianočných trhoch naozaj lacnejšie? Alebo je výhodnejšie nakúpiť v obchode?
Je jasné, že niektoré výrobky predávané na vianočných trhoch nie sú bežne dostupné. A je pekné, že aspoň počas týchto sviatkov si ľudia môžu užiť zvyky a tradície. A ich prostredníctvom sprostredkovať aj zahraničným turistom ľudovú tvorbu. Už tradične na prelome novembra a decembra sa začali vianočné trhy aj na Hlavnom námestí v Bratislave. Vo vyše 80 stánkoch ponúkajú Bratislavčanom, ale aj návštevníkom z rôznych
kútov Slovenska výrobky, prípadne inak získané produkty. Treba povedať, že väčšina týchto výrobkov je ručne vyrobená a zaslúži si ohodnotenie.
A keďže z Viedne do Bratislavy nie je ďaleko, nemalú tržbu robia aj cudzinci. Pochopiteľne, vyše jedna tretina stánkov ponúka občerstvenie. Netreba vari hovoriť, že predavači s jedlom a nápojmi sú zvyčajne aj najúspešnejší. Veď v chladnom decembrovom dni, ale najmä večer si každý rád dá grog, a väčšina ľudí neodmietne ani cigánsku pečienku či lokšu s husacinou. Vtedy človek nepozerá na predražené jedlo. Patrí to už akosi k atmosfére Vianoc. Prísť na vianočné trhy, poobzerať sa, nasať atmosféru a ochutnať z pestrej ponuky pokrmov a nápojov. Vianočné trhy organizuje väčšina miest a obcí Slovenska. Tie však majú zväčša charakter jarmokov a prichádzajú až v prvej štvrtine decembra. Trvajú 3 – 5 dní a predáva sa na nich všetko – od medovníkov až po kabáty. Bývajú na otvorenom priestranstve. Od nich sa líšia napríklad tie, ktoré organizujú v Nitre v areáli Agrokoplexu alebo v bratislavskej Inchebe. Organizátori vianočných trhov v Inchebe každoročne zarábajú aj na vstupných poplatkoch, čo znamená, že ak aj na trhoch spotrebiteľ nič nekúpi, organizátor stratový nebude.
A prečo majú trhovníci vo svojich stánkoch predražené ceny? Pozrime sa, čo všetko musia zaplatiť, aby sa mohli zúčastniť a ponúkať výrobky alebo produkty.
Najvyššia ponuka víťazí
V Bratislave a Nitre sú ceny približne rovnaké. Okolo tisícky na jeden deň bez DPH a registračného poplatku. Ten sa pohybuje približne na hranici 1 500 korún. Vo vzdialenejších mestách poplatok za prenájom stánku alebo predajného miesta klesá. Je to približne 1 200 korún na tri dni. Treba však pripomenúť, že tu platia obchodníci len za miesto. Musia si priviezť a postaviť vlastný stánok. Na väčšine trhov si ešte možno objednať miesto, avšak už nie také lukratívne. V Bratislave majú prenajaté stánky od mesta. Najdrahšie (pri prenájme) z toho vychádzajú trhy na bratislavskom Hlavnom námestí, kde o prenájme rozhoduje Magistrát hlavného mesta.
Licitovaním (tajným) si záujemcovia o prenájom stánkov a voľných plôch mohli do októbra zabezpečiť miesto. Pochopiteľne, mesto akceptovalo najvyššie ponuky. K takému systému pristúpilo v roku 2000, keďže už dlhšie medzi obchodníkmi rezonoval problém týkajúci sa už niekoľko rokov uzavretého okruhu predávajúcich. A tu vidieť aj zmeny v obsadení stánkov. Faktom je, že viac stánkov ako predtým – až 23 – ponúka občerstvenie, ostatné však patria majiteľom poskytujúcim tradičné slovenské výrobky, ktorými lákajú zahraničných turistov. Na rozdiel od minulých rokov len málo z nich predáva produkty, ktoré možno dostať bežne aj v obchodoch – napríklad cédečká či vianočné ozdoby. Minimálna cena stánku sa odvíja od výšky nákladov na energiu, osvetlenie, vianočné iluminácie či ozvučenie. Oproti vlaňajšku minimálne ceny stánkov stúpli približne o 300 korún. Podľa vyjadrenia viacerých predavačov tohtoročné vianočné trhy v Bratislave sa ešte dobre nerozbehli. Zahraničných turistov je menej ako po minulé roky. A tí vytvárajú najväčšiu tržbu, ak neberieme do úvahy stánky s jedlom. Keďže Slováci sú veľkí jedáci, majiteľom stánkov s občerstvením zatiaľ krach nehrozí.
Koľko stojí prenájom stánku
Bratislava-Staré Mesto
Min. cena za stánok s občerstvením 2 300 Sk/deň
Min.cena za miesto na gril 2 800 Sk
Bratislava Incheba
Najmenší stánok 2 x 3 m 18 900 Sk bez DPH
+ 1 500 Sk registračný poplatok/17 dní
Nitra Agrokomplex 932 Sk/m2/5 dní
Kežmarok 1 200 Sk/3 dni
Dátum konania najväčších trhov
Bratislava-Staré Mesto 29. 11. – 23. 12. 2002
Bratislava Incheba 6. 12 – 22. 12. 2002
Nitra Agrokomplex 11. 12. – 15. 12. 2002
Čo koľko stojí – vianočné trhy na Hlavnom námestí v Bratislave
(ceny sú spriemerované, záleží na konkrétnom stánku)
Cigánska pečienka 50 Sk
Lokša s pečienkou 30 Sk
Adventný veniec – závisí od veľkosti 500 Sk
Betlehemy zo šúpolia – závisí od veľkosti 500 Sk
Malý drevený betlehem 2 000 Sk
Papierové obrúsky s ozdobnou potlačou 25 Sk
Patchworková prikrývka s rozmermi cca 30 x 30 cm 450 Sk
*Ceny sú z bratislavských vianočných trhov, pretože v čase uzávierky ostatné trhy ešte neboli otvorené.