Obavy z možnej úverovej krízy v Argentíne mali negatívny dopad na východoeurópske trhy, avšak podľa analytikov by vplyv nemal byť dlhodobý. K negatívnym účinkom situácie v Argentíne sa pridružili aj problémy s rozpočtom v Poľsku, avšak perspektívy získania členstva v Európskej únii o niekoľko rokov by mali pomôcť mnohým východoeurópskym krajinám odolať akýmkoľvek „búrkam“ na svetových tranzitívnych trhoch.
„Ekonomická situácia v strednej Európe je oveľa lepšia ako v Latinskej Amerike či Ázii, takže je dôvod domnievať sa, že východoeurópske trhy zaznamenajú oživenie,“ povedal jeden z analytikov. Poľsko, najväčšia ekonomika v regióne, utrpelo najväčšmi, pretože v uplynulých mesiacoch zaznamenalo výrazné prírastky kurzu. Investori vo veľkom nakupovali poľské aktíva, ktoré poskytovali vyššie výnosy ako inde v regióne. „Poľsko je trh s vysokými výnosmi a preto priťahuje rovnaký typ investorov, ktorí sú aktívni v Argentíne alebo Turecku,“ povedal jeden z odborníkov.
Problémy sa prehĺbili aj kvôli blížiacim sa voľbám v Poľsku a ťažkostiam s rozpočtom, čo malo negatívny vplyv aj na meny iných východoeurópskych krajín. Zlotý poklesol v uplynulom týždni voči doláru o 13 % na 6-mesačné minimum 4,54 PLN/USD. V stredu popoludní sa však spamätal a vyšplhal na 4,40 PLN/USD, pretože vláda upokojila trhy rozhodnutím o redukcii rozpočtových výdavkov na zabránenie rastu deficitu. „Zlotý a forint boli nadhodnotené, takže niektorí investori využili príležitosť zbaviť sa niektorých pozícií a vyberať zisky. Časť investorov prepojila svoje pozície vo forintoch s pozíciami v zlotých, čo vysvetľuje, prečo obe meny poklesli súčasne,“ povedal jeden z analytikov.
Českú korunu zasiahli udalosti na svetových trhoch v menšom rozsahu. Špekulanti prejavili o českú a slovenskú menu slabší záujem kvôli nižším úrokovým sadzbám v oboch krajinách. Na konci minulého týždňa oslabila česká koruna voči euru o 1,3 % a v stredu sa spamätala na 33,98 CZK/EUR. V stredu popoludní zaznamenala voči predchádzajúcemu týždňu pokles o 0,7 %. Forint, ktorý po májovom rozšírení svojho fluktuačného pásma prudko rástol, poklesol v minulom týždni o 6 percentuálnych bodov. Avšak podľa názoru analytikov by mal solídny stav maďarskej ekonomiky pomôcť forintu spamätať sa. Zlotý však bude pravdepodobne pod tlakom až do septembrových volieb.
Ak v Argentíne a Turecku prepukne úverová kríza v plnom rozsahu, vplyv na trhy bude o niečo silnejší, ako v prípade ruskej finančnej krízy v roku 1998. Atmosféra na svetových trhoch je v súčasnosti pochmúrnejšia. Východnú Európu môže zasiahnuť tiež spomalenie ekonomického rastu v západnej Európe, ktorá je najväčším obchodným partnerom krajín z regiónu.