Podľa slov riaditeľa VšZP Eduarda Kováča v prípade, že východiská štátneho rozpočtu zostanú nezmenené, bude VšZP „v deficite, v akom ešte nebola“. „Poisťovňa bude nútená zasiahnuť do rozsahu, dostupnosti alebo dokonca kvality poskytovaných zdravotníckych služieb,“ dodal.
VšZP požaduje navýšenie platieb poistného zo štátneho rozpočtu za ekonomicky neaktívnych občanov zo súčasných 283 Sk mesačne na jedného poistenca, ktoré platí štát a 370 Sk platených NÚP, na 411 Sk v obidvoch prípadoch.
Deficit VšZP za tento rok sa odhaduje na 2,7 mld. Sk. V prípade, že nedôjde k zmene príjmov poisťovne, predpokladá jej riaditeľ prehĺbenie deficitu v roku 2000 o ďalších 1,5 mld. Sk. Ku koncu augusta tohto roka evidovala poisťovňa celkové pohľadávky vo výške 10,893 mld. Sk, z čoho pohľadávky na poistnom predstavovali 5,507 mld. Sk. Aktuálne informácie podľa E. Kováča hovoria už o poistných pohľadávkach v objeme 5,568 mld. Sk.
Po stretnutí členov českej a slovenskej Všeobecnej zdravotnej poisťovne potvrdil E. Kováč podobné problémy. Výdavky na lieky a ústavnú zdravotnú starostlivosť dosiahli za rok 1998 porovnateľnú úroveň. Celkové finančné prostriedky Všeobecní zdravotní pojišťovny ČR však dosiahli úroveň 10 136 Kč na jedného poistenca, kým vo VšZP to bolo len 7 340 Sk. Za toto obdobie evidovala slovenská poisťovňa celkové zdoje v objeme 24,205 mld. Sk a záväzky dosiahli 4,5 mld. Sk. Predstavuje to 18,6-percentnú zadlženosť. Objem záväzkov českej poisťovne bol síce v minulom roku 8,6 mld. Sk, avšak v porovnaní s výškou celkových finančných zdrojov bola miera zadlženosti len 10,9 %.