Vstup Slovenska do Európskej únie (EÚ) žiadnym spôsobom neovplyvní pripravovanú reformu dôchodkového systému. Jedinou požiadavkou EÚ na reformovanie dôchodkových systémov členských krajín je, aby výsledkom penzijných reforiem bol spravodlivý a udržateľný dôchodkový systém. Pre agentúru SITA to uviedol Miloslav Hetteš z odboru reformy sociálneho poistenia ministerstva práce a sociálnych vecí. „Európska únia nemá právo členským štátom prikazovať zmeny v sociálnej politike,“ zdôraznil.
Európska komisia podľa neho len žiada jednotlivé štáty, aby vykonali analýzu udržateľnosti vlastných dôchodkových systémov. Ako uviedol Hetteš, problémom penzijných systémov v Európe je najmä starnutie populácie, vďaka čomu je objem vybraných príspevkov na dôchodkové poistenie nepostačujúci. Štrajky v Európe proti dôchodkovým reformám sú podľa neho len prirodzenou reakciou na nevyhnutné kroky vlád. „Pokiaľ na Slovensku jasne vysvetlíme, čo nový systém prinesie, nemuseli by tu byť také štrajky ako v Rakúsku alebo Francúzsku,“ povedal. Ak niektorá krajina dôchodkovú reformu odkladá, jej uskutočneniu sa v budúcnosti podľa Hetteša aj tak nevyhne.
S udržaním adekvátnej výšky dôchodkov má podľa neho problémy celá Európa. Zachovanie úrovne dôchodkov v krajine podľa EÚ závisí najmä od dostatočného počtu zamestnaných osôb, ktorí platia odvody na dôchodkové poistenie. „Ak sú ľudia nezamestnaní, je veľmi ťažko tvrdiť, že dôchodkový systém je udržateľný,“ skonštatoval.
Ako pre agentúru SITA uviedol Peter Goliáš zo Stredoeurópskeho inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy, problémy dôchodkových systémov v krajinách ako Nemecko alebo Francúzsko okrem demografického vývoja spôsobuje aj ich „prílišná štedrosť“ v súvislosti s výškou penzií a tiež využívanie predčasného odchodu do dôchodku. „Spôsob riešenia problémov dôchodkových systémov sa dosť výrazne líši, pretože Slovensko zavádza povinný tzv. kapitalizačný pilier, čo uvedené krajiny zatiaľ neplánujú,“ povedal. Naopak, rovnakým opatrením reforiem je podľa Goliáša posilnenie zásluhovosti v priebežnom pilieri a predĺženie produktívneho veku.