ČLÁNOK




Všetci sú spokojní s rozhodnutím Greenspana
1. februára 2002

Po prvý raz od začiatku minulého roku zasadnutie Výboru pre operácie na voľnom trhu Federálneho rezervného systému neskončilo znížením úrokových mier. Podľa názoru vedenia Fed, s ktorými súhlasí väčšina ekonómov, americká ekonomika postupe vystupuje z fázy recesie. Pomohlo tomu agresívne zmäkčenie peňažnej politiky počas minulého roku.

Ešte pred rozhodnutím Fed, Ministerstvo obchodu USA oznámilo, že hrubý domáci produkt v štvrtom štvrťroku 2001 stúpol podľa predbežných údajov o 0,2%. V treťom štvrťroku sa znížil o 1,3% a pre štvrtý štvrťrok počítala väčšina analytikov s poklesom o najmenej o 1%.

Ekonomika sa dostala do červených čísiel najmä vďaka predajom automobilov. Po teroristických útokoch 11. septembra minulého

roku automobilky začali poskytovať bezúročné pôžičky na kúpu automobilov, čo napomáhalo prudkému rastu v tomto sektore. Ukazovateľ hrubého domáceho produktu sa bude ešte dva razy korigovať a môže byť v konečnom dôsledku záporný. Údaje, ktoré sú pozitívne v týchto dňoch sú dobrým argumentom pre tých, ktorí počítajú skoré ozdravenie ekonomiky, či s tým, že netreba znižovať úrokové miery.

Predpokladaný prechod z recesie do konjunktúry je dôkazom toho, že zmäkčenie peňažnej politiky nakoniec začalo mať pozitívny vplyv na ekonomickú situáciu v USA. Zvyčajne sa však zníženie úrokových mier začína prejavovať po šiestich až osemnástich mesiacoch. Úrokové miery sa znižovali veľa razy a ekonómovia už neočakávajú ich zníženie, ale chcú vidieť, že ekonomika nabrala obrátky.

Od začiatku roku 2001 Fed znížil úrokové miery jedenásť razy z 6,5% na 1,75%, pričom tri razy to bolo na mimoriadnych zasadnutiach. Fed bol znepokojený prudkým poklesom ekonomiky koncom roku 2000 a už 3. januára 2001 znížil základnú úrokovú mieru o 05%. Pretože situácia sa stále zhoršovala, prakticky na všetkých zasadnutiach sa úroky znižovali o 0,5%. Bolo to aj na mimoriadnom rokovaní 18. apríla. Aby Fed zabránil veľkým stratám na kapitálových trhoch, úrokové miery znížil 17. septembra minulého roku po obnovení prerušeného obchodovania kvôli udalostiam 11. septembra. Po znížení úrokových mier na rokovaní 2 októbra na 2,5% sa reálne úrokové miery (zohľadňujúce infláciu) stali záporné.

Minulý štvrtok predseda Fed Alan Greenspan oznámil, že podľa jeho názoru sa pokles ekonomiky skončil. Súčasne však poznamenal, že nie tak optimisticky hodnotí perspektívy rýchlej obnovy ekonomiky, ako mnohí analytici. Opatrnosť Greenspana donútila investorov, aby na trhu termínovaných kontraktov počítali s prípadným znížením sadzieb o 0,25%.

V utorok 29. januára 2002, keď sa začalo dvojdňové rokovanie Výboru pre operácie na voľnom trhu, oznámili údaje svedčiace o zlepšovaní ekonomickej situácie. Objednávky na tovary dlhodobej spotreby v decembri stúpli o 2% po novembrovom páde o 6%. Index dôvery spotrebiteľov, ktorý zverejňuje analytická skupina Conference Board stúpol v januári na 97,3 bodu oproti decembru na 94,6 bodu. Rast spotrebiteľskej dôvery je spojený s rastom presvedčenia o perspektívach rozvoja podnikania. Okrem toho očakávania spotrebiteľov sú v súčasnosti v USA vyššie ako počas celého minulého roka.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 1. 2025

USD 1,044 0,009
CZK 25,139 0,039
GBP 0,845 0,001
HUF 411,080 0,400
CAD 1,497 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS