ČLÁNOK




Vplyv americkej hypotekárnej krízy na arabské ekonomiky
1. februára 2008

Vplyv americkej hypotekárnej krízy na arabské ekonomiky


 


Pokles na arabských trhoch možno očakávať  kvôli tomu, že arabské trhy, rovnako ako všetky novozaložené trhy,  sa vyznačujú turbulenciou oveľa väčšou ako na trhoch v Spojených štátoch amerických alebo v Európe


 


 


Finančné trhy vo svete zaregistrovali veľký pokles po hypotekárnej kríze v Spojených štátoch amerických. Arabské trhy a špeciálne krajiny Arabského zálivu  patrili medzi tie krajiny, ktoré priamo pocítili spomínanú krízu, keď finančné trhy týchto krajín zaregistrovali prudký pokles.


Ako je známe, pokles na finančných trhoch USA bol spôsobený hypotekárnou krízou, ktorá vypukla v druhej polovici roku 2007.


Niektorí odborníci si myslia, že táto kríza bude pretrvávať, kým sa s ňou nevysporiadajú tak, ako Japonsko urobilo v polovici 90. rokov minulého storočia, keď spracovalo plán rekapitalizácie bankových inštitúcií v priemyselných krajinách. Okrem toho musí existovať veľké úsilie zo strany súkromného a štátneho sektora na pumpovanie, resp. ponuku nových peňazí vo svetových bankách. Iní si myslia, že adekvátnymi opatreniam v menovej politike sa dajú korigovať straty a vzbudiť dôvera u investorov, aby kríza nespôsobila ekonomickú recesiu.


Arabské trhy: následky finančnej krízy v USA zasiahli všetky európske trhy aj iné finančné trhy vo svete, arabské trhy nevynímajúc.


Z počiatku, hypotekárna kríza arabské trhy nezasiahla, pretože arabské trhy nemajú veľké finančné prepojenie s medzinárodnými finančnými trhmi, obzvlášť americkými. Koncom minulého roka a v priebehu januára tohto roku začali arabské trhy zaznamenávať pokles.


Príčiny poklesu na finančných trhoch arabských krajín sú prosté a logické:


                                              Americká ekonomika je najväčšia na svete v hodnote 14 biliónov USD a podiel zahraničného obchodu USA na svetovom obchode je 10 %. Inými slovami, keď kýchne Amerika celý svet cíti zimu.


                                              Po poklese na amerických trhoch, odborníci očakávajú pokles na arabských trhoch, a to kvôli tomu, že arabské trhy rovnako ako všetky novozaložené trhy sa vyznačujú turbulenciou oveľa väčšou ako na trhoch v Spojených štátoch amerických alebo v Európe.


                                               Okrem toho, arabské trhy sa vyznačujú neskúsenosťou subjektov zúčastnených na finančných trhoch v porovnaní s európskymi a americkými trhmi, nakoľko 70 % subjektov zúčastnených na trhu sú jednotlivci, ktorí nemajú investičnú prítomnosť na zahraničných trhoch.


 


Arabské trhy a špeciálne v krajinách exportujúcich ropu by mali využívať obrovské finančné prostriedky plynúce z predaja ropy a posilňovať ich pozíciu na miesto poklesu, nakoľko stav finančných búrz sa odráža od celkového stavu ekonomiky. V tejto súvislosti vyjadril predseda OPEC-u, ktorý je zároveň minister ropného priemyslu Spojených arabských emirátov obavy z možného pokračovania vplyvu hypotekárnej krízy v Spojených štátoch amerických a jej dopadu na spomalenie výkonnosti ekonomiky USA a svetovej ekonomiky ako celok, a tým následne zníženia dopytu po rope.


V každom prípade arabské trhy neutrpia veľké straty na finančných trhoch ani v ekonomike vôbec, vďaka obrovskej mase finančných prostriedkov získaných z predaja ropy. Výnimkou by bol prípad, keby ceny ropy poklesli na menej ako 60 USD za barel.


 


/autor je pracovníkom Ekonomického ústavu Slovenskej akadémie vied/


 


 


 


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

16. 1. 2025

USD 1,027 0,003
CZK 25,231 0,013
GBP 0,843 0,001
HUF 412,350 1,720
CAD 1,478 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS