REZOLÚCIA KONGRESU O POUŽITÍ SILY
Prezident Spojených štátov George Bush vyzval počas víkendu všetkých Američanov, aby sa pripravili na „dlhú a sústavnú kampaň“ a zároveň potvrdil, že saudskoarabský disident Usama bin Ládin (saudského občianstva ho zbavili v roku 1994) je „hlavným nepriateľom“.
Ak si Ládin myslí, že sa skryje pred Spojenými štátmi a našimi spojencami, veľmi sa mýli – zdôraznil prezident.
Z týchto slov vyplýva, že USA sa intenzívne pripravujú na vojnu proti terorizmu a teroristom v rámci odvety za brutálny útok na New York a Washington.
Na stretnutí s novinármi v Camp Davide, ktorý mal byť takisto jedným z terčov teroristického útoku Bush uviedol, že „skupina barbarov vyhlásila vojnu americkému ľudu“…. a tí, ktorí začali vojnu proti Spojeným štátom si zvolili svoje vlastné zničenie…“
Každý, kto nosí uniformu, bude pripravený, dodal Bush.
Jeho výroky, ktoré odzneli počas víkendu, nasledovali po stretnutí s kľúčovými poradcami – tu malo dôjsť k rozhodnutiu, aká bude odvetná odpoveď na sériu samovražedných útokov proti teritóriu USA. Na tajnom rokovaní sa zúčastnili minister zahraničných vecí Colin Powell, minister obrany Donald Rumsfeld a poradkyňa pre otázky národnej bezpečnosti Condoleezza Riceová.
Hoci nie je (logicky) k dispozícii nijaký mediálny výstup, prípadne závery tohto rokovania je evidentné, že prípravy na odvetné akcie sú už vo vysokom štádiu.
NEPRIATEĽ NIE JE NEVIDITEĽNÝ
Pentagón zabezpečuje „enormné množstvo leteckého paliva“, ktoré je určené pre základne v Španielsku a v Indickom oceáne, prezident Bush nariadil povolanie 50 000 záložníkov, čo signalizuje, že sa pripravuje plán na komplexný útok proti terorizmu. Priznal, že ide o konflikt bez bojiska, o vojnu proti nepriateľovi, ktorý verí, že je neviditeľný. Aj v tejto veci sa však hrozne mýli – dodal prezident.
Kongres splnomocnil exekutívu USA na využitie všetkých nevyhnutných a primeraných síl na odvetu za utorkové teroristické útoky.
Americký zákonodarný zbor v tejto súvislosti schválil rezolúciu o použití sily.
Vojenské riešenie sa zameriava predovšetkým na ciele v Afganistane, kde sú základne Usama bin Ládina. Americkí oficiálni predstavitelia však upozorňujú, že do útoku na americké mestá môžu byť zaangažované aj ďalšie skupiny.
Pentagón oznámil, že prvých 35 500 záložníkov bude chrániť predovšetkým americké mestá. V tejto bojovej zostave je 13 000 pilotov, 10 000 príslušníkov pozemného vojska, 7 500 členov námornej pechoty, 3 000 príslušníkov námorného asistenčného personálu a 2 000 členov ozbrojených pobrežných hliadok.
Dovedna majú Spojené štáty k dispozícii 1,2 milióna záložníkov a 1,4 milióna vojakov a dôstojníkov v aktívnej službe.
MIMORIADNE ZDROJE NA BOJ PROTI TERORIZMU
Americký Kongres schválil mimoriadne zdroje v objeme 40 miliárd dolárov, čo je dvojnásobok sumy, ktorú požadoval prezident Bush.
Senát deklaroval zámer skrátiť na minimum zvyčajné parlamentné procedúry, aby tieto finančné prostriedky mohli čo najskôr slúžiť stanoveným cieľom.
Polovica z nich je určená pre postihnuté oblasti v New Yorku, Washingtone a v Pennsylvánii, najmä na záchranné práce, rekonštrukciu a zlepšenie bezpečnosti.
Druhá polovica fondov sa využije vyšetrovanie, súdne stíhanie a odvetné akcie proti domácim i zahraničným teroristom.
V tejto situácii afgánske vládne militantné hnutie Taliban, ktoré poskytuje zázemie Usamovi bín Ládinovi, v oficiálnom vyhlásení deklarovalo, že zaútočí na ktorúkoľvek zo susedných krajín, podieľajúcu sa na odvetných operáciách Spojených štátov, prípadne ich spojencov.
Pakistan vyzval Afganistan, aby do troch dní vydal Usama bín Ládina spravodlivosti, čo však Taliban odmietol.
Minister zahraničných vecí Colin Powell sa včera na adresu Talibanu vyjadril celkom jednoznačne : pomôžte nám v boji proti teroristom, v opačnom prípade budete znášať dôsledky.
Pakistan deklaroval rozhodnutie, že sa bude podieľať na boji proti terorizmu. Iránske vedenie sa v podobnom duchu nevyjadrilo. Afgánska opozícia prisľúbila súčinnosť svojich vojenských jednotiek v boji proti Talibanu.
NÁDEJ ZOMIERA POSLEDNÁ
V New Yorku je podľa najnovšieho vyhlásenia starostu mesta Rudolpha Giulianiho 5 097 ľudí nezvestných. Morálka záchranárov je stále vysoká, ale za ostatné tri dni sa im nepodarilo v troskách Svetového obchodného centra nájsť ani jedného živého človeka. Nádeje, že sa tak stane, sú stále menšie. Aj preto sa začína viac hovoriť o „odstraňovaní zvyškov WTO, a nie o záchrannej misii“.
Starosta Giuliani však zdôraznil, že záchranné práce budú pokračovať dovtedy, kým nezomrie posledná nádej.
Okrem Svetového obchodného centra bolo zničených alebo vážne poškodených ešte sedem okolitých budov.
Doteraz sa podarilo odstrániť 10 000 ton trosiek, niektoré zdroje hovoria až o 22 000 tonách.
Pentagón odhaduje škody na svojej budove na 100 miliónov dolárov.
Od minulého utorka boli včera vôbec po prvý raz prístupné oblasti južného cípu Manhattanu.
DNES OŽIJE NYSE, NASDAQ I ĎALŠIE BURZY
Dnes o 9,30 hodine newyorského času, po úspešných testoch všetkých sietí a informačných kanálov, ktoré sa realizovali v sobotu a v nedeľu, začne fungovať Newyorská burza cenných papierov – NYSE a technologická burza – NASDAQ.
Minister financií USA Paul O´Neill uviedol, že veľmi dôležitým krokom pri návrate ku komplexnému fungovaniu trhov a k realizácii všetkých operácií bolo obnovenie obchodovania amerických vládnych dlhopisov, k čomu došlo ešte vo štvrtok minulého týždňa.
Pochopiteľne ale nie je možné za taký krátky čas odstrániť všetky dôsledky – praktické i psychologické, ktoré vyvolali teroristické útoky na New York a Washington.
Príznačné je, že niekdajší rivali na finančnom trhu si po utorkovej tragédii poskytujú vzájomnú pomoc.
UBS Warburg, ktorý má sídlo v Stamforde, v štáte Connecticut, napríklad uvoľnil časť svojich priestorov pre konkurenčné firmy.
Depository Trust and Clearing Corporation (DPTCC), ktorá zabezpečuje zúčtovanie všetkých obchodov s americkými cennými papiermi v oficiálnom vyhlásení uviedla, že jej systémy sú pripravené na opätovné otvorenie Wall Streetu. Predstavitelia amerických regulačných orgánov, búrz a bánk oznámili, že sa dnes obnoví obchodovanie na akciovom trhu, hoci je stále nevyhnutné čeliť enormným prekážkam.
K nim patria napríklad dopravné problémy, ale aj zabezpečenie potravín a vody. Oživenie Wall Streetu je však extrémne dôležité nielen pre Spojené štáty, ale aj pre vnímanie tejto krajiny očami celého sveta.
Viceprezident Európskej centrálnej banky Christian Noyer potvrdil, že ECB permanentne komunikuje s Federálnym rezervným systémom, aby sa v maximálnej možnej miere uľahčil prechod na bežné fungovanie finančných trhov.
Európske regulačné autority vyjadrujú obavy z toho, že prerušenie toku platieb zo Spojených štátov by mohlo spôsobiť bankám na našom kontinente výpadok likvidity v USD, hoci Fed, ECB, ale aj Bank of Japan uvoľnili na tento účel značné zdroje, rádovo v miliardách dolárov.
Doteraz však nie sú k dispozícii signály, ktoré by naznačovali rozsiahlejšie problémy na devízových trhoch.
EXTRÉMNA PODPORA ODVETNÝCH AKCIÍ
Najnovší prieskum verejnej mienky, ktorý počas víkendu uskutočnili televízna stanica CNN, denník USA Today a Gallupov ústav hovorí o tom, že až 88% Američanov podporuje vojenskú akciu Spojených štátov ako odvetu za teroristické útoky.
Pátranie po ich organizátoroch, prípadne odhalenie teroristickej siete priamo na území USA sa stalo celonárodnou záležitosťou. Informácie o podozrivých osobách dostáva FBI na špeciálnu „horúcu“ linku – doteraz telefonovalo 5 200 osôb a zhruba 35 000 využilo internet.