Aktuálne sú úrokové sadzby hypoték na historických minimách, odborné odhady však už na ďalšie obdobie predpovedajú ich ustálenie. S tým podľa vyjadrení VÚB banky súvisí aj zmena spotrebiteľského správania v oblasti hypoték. Trendom v eurozóne sú v súčasnosti fixácie nízkych úrokov na dlhší čas.
Slovensko však za eurozónou v rámci fixácií podľa vyjadrení vedúcej úverových produktov vo VÚB banke Angeliky Farkašovej zaostáva. Kým vlani si sedem z desiatich ľudí vo VÚB viazalo hypotéku na jeden až tri roky, v súčasnosti podiel trojročných fixácií klesá a ľudia preferujú päť- a šesťročné fixácie. V eurozóne podľa Farkašovej tvoria fixácie nad päť rokov tri štvrtiny hypoték a takmer 54 % sú fixy nad 10 rokov.
Masívny nárast predaja hypotekárnych úverov na Slovensku v tomto roku ovplyvnili výhodné úrokové sadzby. „Celkovo sme od januára poskytli hypotéky v objeme 1,43 mld. eur, čo je o takmer 654 mil. eur viac v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2015,“ hovorí Farkašová. Ako ďalej uvádza, podiel refinančných hypoték vzrástol a v súčasnosti je každá druhá hypotéka použitá na refinancovanie starých úverov.
Fixovať si úroky na hypotéke na dlhšie obdobie má podľa odborníkov zmysel. „Úroky z úverov na bývanie v ostatných mesiacoch vo všeobecnosti stagnujú a podľa odborných odhadov sa očakáva po roku 2018 ich nárast s tým, ako sa postupne začne normalizovať úroveň oficiálnych úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky,“ upozorňuje Zdenko Štefanides, hlavný analytik VÚB.
Podľa Štefanidesa je preto výhodné zafixovať si nízku sadzbu na dlhý čas práve teraz. Extrémne nízke sadzby síce môžu podľa neho ešte nakrátko mierne klesnúť, pravdepodobne to však nepresiahne pár desatín percent. Počas ďalších rokov však môžu stúpnuť aj o 2,5 %. V prípade 60-tisícovej hypotéky na 30 rokov môže klient pri úroku nižšom o 0,3 % bodu ušetriť mesačne 8 až 9 eur, no pri náraste môže jeho mesačná splátka stúpnuť aj viac ako o 80 eur.