Februárovú úroven spotrebitelských cien ovplyvnia sekundárne vplyvy januárového zvyšovania regulovaných cien. Efekt ich zvýšenia by sa však mal do spotrebitelských cien, najmä cien trhových služieb, premietnut až v dalších mesiacoch. Povedal to hovorca Národnej banky Slovenska (NBS) Ján Onda.
Banková rada NBS prerokovala v piatok situacnú správu o januárovom menovom vývoji SR. Medzirocná dynamika celkovej inflácie sa podla ocakávaní NBS v januári zrýchlila, na com sa v rozhodujúcej miere podielali úpravy regulovaných cien, zmeny sadzieb DPH a spotrebných daní. V rámci štruktúry jadrovej inflácie najvýraznejšie medzirocne vzrástli ceny obchodovatelných tovarov a spracovaných potravín. Celkovo bol cenový vývoj v januári v súlade s krátkodobou predikciou NBS z decembra 2002.
V zahranicnom obchode pokracovala v januári tendencia predstihu tempa rastu vývozu pred dovozom. Na dynamickom raste vývozu sa podielali hotové výrobky a stroje a predovšetkým dopravné zariadenia. Na strane dovozu sa prejavila stagnácia investicného dopytu, ked došlo k poklesu dovozu strojov, elektrických strojov a zariadení a motorových vozidiel.
Kedže spotrebitelské ceny sú determinované predovšetkým úpravami regulovaných cien a ich sekundárnymi efektmi bez výraznejšieho vplyvu domáceho dopytu, vývoj koruny je stabilný rovnako ako ostatné ekonomické indikátory, NBS ponechala platné úrokové sadzby pre jednodnové sterilizacné obchody na 5,0 %, pre jednodnové refinancné obchody na 8,0 % a limitnej úrokovej sadzby pre dvojtýždnové repotendre na 6,5 %.
NBS zmenila opatrenie o pravidlách obozretného podnikania bánk, ked znížila limit majetkovej angažovanosti banky voci osobe s osobitným vztahom, ktorá je bankou so sídlom v clenskom štáte OECD zo 40 % na 25 %. „Doterajší limit dovoluje príliš velké riziko z koncentrácie podnikatelskej angažovanosti banky,“ vysvetlil Onda.