Medzinárodný menový fond (MMF) odhaduje minuloročný schodok verejných financií (VF) Slovenska vypočítaný podľa metodiky ESA 95 na úrovni 3,8 % hrubého domáceho produktu (HDP). V roku 2003 predstavoval deficit verejnej správy 3,4 % HDP. Ako vyplýva zo správy výkonného výboru MMF, pod nárast deficitu verejných financií sa vlani podpísal pokles príjmov súvisiacich s daňovou reformou, čo bolo len čiastočne kompenzované nižšími výdavkami na mzdy, sociálne zabezpečenie a úroky. Podiel verejného dlhu na HDP sa vlani podľa MMF zvýšil zo 42,6 % na 43,5 %.
MMF odporúča vláde sprísniť plánovanú fiškálnu politiku na roky 2005 až 2007. Keďže Slovensko chce prijať euro už v roku 2009 a plánuje neobvykle vysoký ekonomický rast, navrhuje fond ambicióznejšiu fiškálnu konsolidáciu. Pre tento rok MMF odporučil vláde znížiť plánovaný deficit, ak by ekonomický rast a príjmy prevýšili očakávania. Do budúcnosti upozorňuje fond na riziká a neočakávané vplyvy, ktoré môžu ohroziť splnenie plánovaného deficitu verejných financií. Najmä v roku 2007, kedy by mal plánovaný schodok VF dosiahnuť 3 % HDP, poukazuje MMF na neexistenciu rezervy na riešenie negatívnych hospodárskych šokov. Vláda by mala podľa fondu posilniť strednodobý rozpočtový rámec, aby sa zabezpečilo splnenie Maastrichtských kritérií.
Fond pozitívne hodnotí daňovú reformu začatú v roku 2004, ktorá by mala znížiť deformácie v ekonomike a posilniť motiváciu pracovať. MMF pripustil, že priame náklady na túto reformu, niektoré ďalšie štrukturálne reformy a tiež náklady na projekty financované Európskou úniou sťažujú ďalšie fiškálne úpravy. Zároveň zaregistrovali, že z pokračujúcej reštrukturalizácie nevýkonných sektorov a znižovania zvyšných dotácií, vrátane poľnohospodárskych dotácií, ktoré neprispievajú k rastovému potenciálu Slovenska, by bolo možné získať ďalšie úspory zvyšujúce ekonomický rast. Fond pozitívne hodnotí aj pokrok v oblasti fiškálnej transparentnosti a dostupnosť informácií, vyjadrili ale poľutovanie nad založením mimorozpočtového envirofondu.