ČLÁNOK




Vladimir Putin bol prvým ruským prezidentom, ktorý sa zúčastnil na summite EÚ
26. marca 2001

Tento fakt potvrdzuje rozhodnutie Švédska, ktoré ako predsednícka krajina EÚ často deklarovala, že chce integrovať Rusko do Európy a podnietiť reformy v tejto krajine v takom rozsahu, aby sa mohla stať členom Svetovej obchodnej organizácie – WTO.

Praktickým a hmatateľným výsledkom tohto kurzu je, že Európska investičná banka dostala po prvý raz limitovaný mandát, aby poskytla Rusku úver vo výške 100 miliónov EUR(88 miliónov USD), ktorý bude výhradne orientovaný na ochranu životného prostredia. Existuje už aj konkrétny projekt –

z týchto zdrojov sa majú vybudovať čističky odpadových vôd v Petrohrade a Kaliningrade. Súhlas vedúcich predstaviteľov členských štátov EÚ s takýmto postupom na štokholmskom summite sa v prvých reakciách hodnotí nielen ako určitý prelom vo vnútri EÚ, ale aj konkrétny príspevok pri zlepšení životného prostredia v Rusku.

Doteraz EIB nemala mandát poskytovať pôžičky Rusku, pretože disciplína Moskvy pri splácaní úverov svetovým finančným inštitúciám i privátnym komerčným bankám je dlhodobo na veľmi nízkej úrovni.

V Štokholme sa riešili i ďalšie obchodné otázky. Európske letecké spoločnosti sú totiž značne zaťažené enormnými poplatkami za prelety nad sibírskymi oblasťami, ktorých objem je podľa viacerých argumentov tiež porušením Chicagskej konvencie o civilnom letectve.

Putinov pobyt v Štokholme sa uskutočnil v čase vyvrcholenia „vojny špiónov“ a jej diplomatických následkov v reláciách USA-Rusko, no táto otázka bola napriek jej závažnosti v pozadí – musia si ju totiž vyriešiť americká a ruská strana, i keď vrhá tieň na medzinárodné vzťahy ako celok. Skôr však bol v popredí nebezpečný vývoj v Macedónsku.

V tejto sfére ale Putin(inak značne populárny a v mnohom akceptovaný) neuspel.

Uviedol totiž, že medzinárodné spoločenstvo by sa malo poučiť z ruských akcií v Čečensku v čase, kedy čelí hrozbe etnických Albáncov

v Macedónsku.

Európsky komisár pre vonkajšie záležitosti Chris Patten sa k tomuto Putinovmu výroku vyjadril veľmi striktne – EÚ nebude v nijako prípade radiť macedónskej vláde (napriek terajšej výraznej vojenskej ofenzíve), aby postupovala v okolí Tetova tak, ako ruská vláda v okolí mesta Groznij…


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS