ČLÁNOK




Vláda schválila Opatrenia na prekonanie dopadov finančnej krízy
7. novembra 2008

Balíček obsahuje 27 opatrení: „Jednak smerujú do oblasti fiškálnej politiky, ale takisto do modifikácii jednotlivých štrukturálnych politík. Základnou podmienkou minimalizovania dopadov na ekonomický priestor je, aby sa tieto opatrenia začali bezodkladne realizovať, aby sa zbytočne nestrácal čas na ďalšie formálne kroky. Tento materiál budeme pravidelne mesačne vyhodnocovať a v prípade potreby bude upravovaný podľa aktuálnych potrieb, ktoré na trhu nastanú“, vyhlásil minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek.

Balíček je štruktúrovaný do jednotlivých oblastí hospodárskej politiky. Jednotlivé opatrenia sú jasne formulované, je ním priradený hlavný gestor (ministerstvo), spolupracujúce rezorty, termín splnenia a forma odpočtovania. 

Jednotlivé konkrétne opatrenia sa týkajú najmä týchto oblastí:
–         čerpanie fondov EÚ na rozpočtovanej úrovni
–         príprava PPP projektov i alternatívneho plánu financovania diaľnic
–         úspor na strane výdavkov verejnej správy
–         zvýšenie základného imania Eximbanky a SZRB
–         stav poskytovania úverov malým a stredným podníkom
–         zefektívnenie aktívnych politík trhu práce
–         čerpanie prostriedkov z Fondu prispôsobenia globalizácii na podporu hromadne prepustených pracovníkov
–         podpora transferu inovatívnych technológií
–         podpora aplikovaného výskumu a inovácii
–         podpora domácich podnikateľov
–         zintenzívnenie ofsetových programov
–         zavedenie systému rekreačných poukážok
–         monitorovací výbor dopadov globálnej krízy na podnikateľov
–         prehodnotenie Zákona o investičnej pomoci
–         zavedenie jednotných kontaktných miest pre všetky skupiny a formy podnikov
–         analýza dopadov finančnej krízy na Operačný program Konkurencieschopnosť a hospodársky rast a realokácia v rámci oprogramu
–         spolufinancovanie niektorých projektov z európskych zdrojov s Asociáciou komerčných bánk
–         vplývať na dodávateľov elektriny,  plynu a tepla, aby svoje produkty ponúkali za primerané ceny
–         preverenie oprávnenosti výšky poplatkov v prenosových a distribučných sústavách a v prepravných a distribučných sieťach
–         zvýšenie domácej spotreby zabezpečiť z domácich zdrojov – dostavba Mochoviec 3,4, rekonštrukcia a výstavba tepelných elektrární a PPC
–         znižovanie energetickej náročnosti a zvyšovanie energetickej efektívnosti – zriadenie fondu energetickej efektívnosti

Vláda SR si je plne vedomá dôležitosti dôslednej implementácie opatrení, ktoré sú základom kredibility hospodárskej politiky v týchto zložitých časoch. Implementácia balíčka opatrení vlády SR na prekonanie globálnej finančnej krízy bude pravidelne monitorovanáa v prípade potreby bude balíček priebežne aktualizovaný a dopĺňaný.

Dodatočná informácia k dôvodom reakcie MH SR

Globálna ekonomická situácia je vážna a výhľad je poznamenaný neobvykle veľkou neistotou. Príznaky finančnej krízy sa objavujú už vyše roka, avšak situácia sa radikálne zhoršila a vyostrila až v septembri tohto roka. Čo je horšie, dnes už niet pochýb, že finančná kríza sa zásadným spôsobom negatívne prejaví na reálnej ekonomike, teda dôjde k podstatnému poklesu ekonomického rastu a nezamestnanosť sa zvýši. Otáznou ostáva len hĺbka a trvanie globálneho ekonomického spomalenia.

Vláda SR globálnu finančnú a ekonomickú krízu berie vážne a je odhodlaná prijať zásadné opatrenia, aby zasiahla ekonomiku a životnú úroveň obyvateľov Slovenska v čo najmenšej miere. Vláda SR si uvedomuje svoju zodpovednosť, veľkú úlohu, ale zároveň aj obmedzenosť nástrojov, ktoré má k dispozícii v boji proti kríze, ktorá má globálny charakter.

Slovensko je malá a pro-exportne orientovaná ekonomika, preto zásadné zhoršenie ekonomík hlavných obchodných partnerov nemôže ostať bez negatívnych následkov aj u nás. Na druhej strane, napriek zlým správam a veľkej neistote, je potrebné hodnotiť situáciu na Slovensku triezvo a vyhnúť sa prílišnému pesimizmu. Podľa čerstvých ekonomických prognóz MF SR bude ekonomika v roku 2009 rásť tempom 4,6%. Takýto rast bude stále patriť medzi nadpriemerné rasty z pohľadu histórie Slovenska a bude približne dvakrát vyšší, ako dosahovali najvyspelejšie krajiny sveta pred krízou. Podľa aktualizovaných prognóz kľúčových medzinárodných ekonomických inštitúcií (MMF, OECD, Európska komisia), Slovensko bude v roku 2009 najrýchlejšie rastúcou ekonomikou v Európskej únii a OECD.

Materiál pozostáva z dvoch častí. Prvá časť stručne informuje o aktuálnej ekonomickej situácii na Slovensku i vo svete. Dôraz je kladený na stav finančného sektora na Slovensku, ktorý je neporovnateľne v lepšej situácii ako v iných krajinách. Druhá časť obsahuje samotný balíček opatrení vlády SR na prekonanie globálnej finančnej krízy. Balíček obsahuje dovedna 27 konkrétnych opatrení v oblasti fiškálnej a štrukturálnych politík.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 11. 2024

USD 1,058 0,005
CZK 25,286 0,019
GBP 0,835 0,003
HUF 407,230 0,180
CAD 1,486 0,010

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS