ČLÁNOK


,

Vláda potvrdila predaj 49 % akcií SPP, Koncoš sa zaťal, Fico kritizuje
15. marca 2002

Vláda Slovenskej republiky na mimoriadnej schôdzi definitívne schválila predaj 49 % akcií Slovenského plynárenského priemyslu, a.s. (SPP) trojkonzorciu záujemcov za 2,7 mld. USD. Po podpise privatizačnej zmluvy sa tak minoritným akcionárom spoločnosti stane francúzsky Gaz de France, ruský Gazprom a nemecký Ruhrgas. Za vstup konzorcia do SPP hlasovalo z 18 členov vlády 17, proti tomuto rozhodnutiu bol predseda SDĽ Pavel Koncoš. Verejne známe totiž boli permanentné výhrady ľavičiarov k cene 2,7 mld. USD, ktorú SDĽ považuje za veľmi nízku. To bol pravdepodobne aj dôvod, prečo sa Koncoš postavil proti tomuto privatizačnému návrhu.

Rozhodovanie o hlasovaní pri predaji 49-percentného balíka Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) strategickému investorovi bolo podľa strany SDĽ ťažké. „Brali sme pri ňom do úvahy prospech občana aj štátu,“ zdôraznil pre agentúru SITA minister školstva Milan Ftáčnik (SDĽ). „Nie sme spokojní s cenou, myslíme si aj naďalej, že je na dolnej hranici akceptovateľnosti, ale zohľadniac celý komplex okolností sa ministerský klub SDĽ rozhodol, že predaj SPP podporí,“ uviedol Ftáčnik.

Ako dodal, pri rozhodovaní brali zástupcovia SDĽ do úvahy aj skutočnosť, že záujemca o privatizáciu – konzorcium firiem Gaz de France, Gazprom a Ruhrgas, je strategickým investorom, ktorý zabezpečí podniku prosperitu viazanú napríklad aj na výstavbu ďalšej vetvy plynovodu z Ruskej federácie, ktorá by mohla viesť cez SR. Ftáčnik tiež zdôraznil, že ministri za SDĽ do úvahy zobrali aj skutočnosť, že boli akceptované pripomienky ľavičiarov, ktoré by mali zabezpečiť prosperitu SPP aj v budúcnosti. V transakčných dokumentoch sa podľa neho urobili také zmeny, ktoré zabezpečia pre štát vyššie budúce výnosy. Dodal tiež, že sa podarilo dosiahnuť majoritu štátu a lepšie riešiť reformu dôchodkového zabezpečenia. Rozhodnutie podporiť predaj 49 % akcií SPP odôvodnil zmenami v transakčných dokumentoch aj minister práce a sociálnych vecí Magvaši.

Podľa Fogaša sa z podnetu SDĽ posilnilo aj postavenie dozornej rady a v transakčných dokumentoch je jasnejšie formulované aj nakladanie s väčšími transakciami. Pôvodné návrhy totiž obsahovali voľné nakladanie s transakciami v hodnote až 250 tis. USD bez súhlasu dozornej rady, v súčasnosti to predstavuje len 150 tis. USD. Za vstup trojkonzorcia do SPP hlasovalo vo štvrtok na mimoriadnom rokovaní vlády z 18 členov vlády 17, proti tomuto rozhodnutiu bol predseda SDĽ Pavel Koncoš.

Dokumenty týkajúce sa predaja sa zverejnia po podpise zmluvy

Schválená privatizácia prinesie podľa premiéra Mikuláša Dzurindu pre SR krátkodobý aj dlhodobý prospech a bude mať pozitívny vplyv na celú ekonomiku. Vyzdvihol najmä naštartovanie dôchodkovej reformy, keďže na tento účel bude z privatizácie smerovať viac ako polovica príjmov. „SPP bude po privatizácii silnejší a ziskovejší a bude mať všetky predpoklady na získavanie ďalších obchodov a zvyšovanie objemu tranzitu,“ povedal premiér. Podľa neho rozhodnutie kabinetu svedčí o stabilite vládnej koalície.

Vicepremiér Ľubomír Fogaš považuje rozhodnutie vlády za jedno z najdôležitejších počas jej doterajšieho mandátu. Podľa jeho slov brali ministri za SDĽ do úvahy potrebu stability verejných financií a trojkonzorcium kupujúcich, ktoré by malo byť zárukou dobrého vývoja SPP. „Úpravy v transakčných dokumentoch posilnili postavenie štátu ako 51-percentného vlastníka SPP,“ povedal Fogaš.

Potešenie zo schválenej privatizácie vyjadril vicepremiér pre ekonomiku Ivan Mikloš. Podľa neho budú po podpise privatizačnej zmluvy zverejnené všetky dokumenty, ktoré je možné poskytnúť verejnosti. „Ide o zápisnice z rokovaní obidvoch privatizačných komisií, zoznam účastníkov tendra v jeho jednotlivých štádiách, údaje o ocenení SPP vypracované privatizačným poradcom, výberové kritériá a hodnotenie víťaznej ponuky zo strany poradcu,“ uviedol Mikloš. Vláda podľa neho zorganizuje tiež seminár, na ktorom chce verejnosti priblížiť proces oceňovania podniku. Termín podpisu privatizačnej zmluvy zatiaľ nie je známy. „Zmluva sa podpíše tak rýchlo, ako je to technicky možné. Bude sa to rátať na dni,“ povedal Dzurinda.

Hlasovanie ministrov o SPP považuje šéfka rezortu privatizácie Mária Machová za zadosťučinenie za obrovské množstvo vykonanej práce v celom procese. „Hlavné strategické zámery sa naplnili, upravený variant transakčných dokumentov vznikol len na základe technických pripomienok. Vecné výhrady k nim neboli,“ povedala ministerka. Machovú kabinet poveril, aby do konca marca predložila prospekt použitia príjmov z privatizácie SPP. Okrem rozbehnutia dôchodkovej reformy sa použijú podľa doterajších deklarácií vlády na splatenie časti štátneho dlhu, ktorý vznikol v súvislosti s reštrukturalizáciou bankového sektora.

Akvizícia je podľa Ruhrgasu míľnikom paneurópskej spolupráce

Vedenie nemeckého plynárenského gigantu Ruhrgas privítalo rozhodnutie slovenskej vlády o predaji 49 % akcií Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) konzorciu firiem Ruhrgas, Gazprom, Gaz de France. Pre Ruhrgas je akvizícia minoritnej účasti v SPP najväčšou investíciou do nákupu akcionárskeho podielu od nadobudnutia balíka akcií v ruskom Gazprome.

„Táto akvizícia je míľnikom paneurópskej spolupráce v energetickom sektore. Slovensko je popri Ukrajine, najvýznamnejšou tranzitnou krajinou v Európe,“ uviedol predseda predstavenstva Ruhrgas AG Burckhard Bergmann. V roku 2001 prepravil SPP takmer 72 mld. metrov kubických a má vzostupnú tendenciu. Okrem toho, ročne dodáva približne 7,5 mld. metrov kubických plynu pre slovenských spotrebiteľov. „Vzhľadom na pozitívny ekonomický vývoj na Slovensku, distribúcia plynu na domácom trhu by sa mala riadiť efektívne, pripravovať sa na vstup na jednotný európsky trh a ďalej sa rozširovať,“ uviedol Bergmann.

SPP, ktorý bol až doteraz 100-percentne vlastnil štát, sa zaoberá nielen prepravou ruského plynu do západnej Európy, ale aj importom, skladovaním a predajom plynu v rámci Slovenska. Ročne dodáva 80,25 mld. kWh zemného plynu pre 1,3 milióna odberateľov na Slovensku. Tranzitný systém SPP pozostáva z 2 270 km plynovodných potrubí, ktoré prepravujú približne šestinu objemu európskeho dopytu po zemnom plyne.

Vláda Slovenskej republiky na svojej štvrtkovej mimoriadnej schôdzi definitívne schválila predaj 49 % akcií Slovenského plynárenského priemyslu, a.s. (SPP) trojkonzorciu záujemcov za 2,7 mld. USD. Po podpise privatizačnej zmluvy sa tak minoritným akcionárom spoločnosti stane francúzsky Gaz de France, ruský Gazprom a nemecký Ruhrgas. Podpísanie dohody so slovenskou vládou očakáva nemecká spoločnosť ešte do konca marca. Finančným poradcom trojčlenného konzorcia, ktoré ako jediné podalo ponuku na kúpu 49 % akcií SPP, bola investičná banka Dresdner Kleinwort Wasserstein. Slovenskej vláde pri privatizácii SPP asistovala spoločnosť Credit Suisse First Boston (CSFB) s právnickou kanceláriou Linklaters & Alliance.

Podľa GDF akvizícia prispeje k spoľahlivejším dodávkam plynu

Akvizícia Slovenského plynárenského priemyslu, a.s. (SPP) prispeje k zlepšeniu bezpečnosti dodávok zemného plynu pre Európu a posilní pozíciu Gaz de France na Slovensku. Pre agentúru SITA to v reakcii na schválenie predaja minoritného balíka akcií SPP vládou povedala hovorkyňa francúzskej plynárenskej skupiny Gaz de France Sabine Wacquez. Firma už na Slovensku pôsobí prostredníctvom vlastníctva 30-percentného podielu vo firme Pozagas prevádzkujúcej zásobníky zemného plynu. Pre Gaz de France bude akvizícia SPP preto znamenať výrazné prehĺbenie súčasnej spolupráce so Slovenskom.

Traja partneri v akvizičnom konzorciu kooperujú so slovenským plynárenským koncernom už niekoľko rokov. „Gaz de France a Ruhrgas sú spolu s talianskou skupinou Eni hlavnými nákupcami ruského zemného plynu v západnej Európe a s SPP spolupracujú už dlhšiu dobu na obchodných a technických projektoch v slovenskom plynárenskom odvetví,“ skonštatovala Wacquez. Gazprom je kľúčovým dodávateľom zemného plynu pre SR a každoročne sa vďaka tranzitnej infraštruktúre SPP prepraví do západnej Európy 80 mld. metrov kubických ruského zemného plynu.

Finančným poradcom trojčlenného konzorcia, ktoré ako jediné podalo ponuku na kúpu 49 % akcií SPP, bola investičná banka Dresdner Kleinwort Wasserstein. Slovenskej vláde pri privatizácii SPP radil Credit Suisse First Boston (CSFB) s právnickou kanceláriou Linklaters & Alliance.

Fico hovorí o Dzurindovej Nafte Gbely

Rozhodnutie vlády o predaji 49-percentného balíka akcií Slovenského plynárenského priemyslu, a.s. (SPP), je podobná tragédia ako predaj Nafty Gbely, uviedol vo štvrtok pre agentúru SITA predseda strany Smer Robert Fico. Ministri za SDĽ podľa neho nemali žiadny dôvod podporiť privatizáciu. „Vyzerajú úplne smiešne, trápne a hlúpo, pretože točia verejnú mienku niekoľko mesiacov, hovoria o zásadných a principiálnych postojoch a nakoniec urobia všetko to, čo urobiť majú,“ povedal Fico a dodal, že sa potvrdila svätá pravda, že keď treba, SDĽ zaberie. V prípade účasti vo vláde po parlamentných voľbách bude Smer veľmi vážne skúmať motiváciu ministrov, prečo takto rozhodli, zdôraznil.

Strana Smer trvá na tvrdení, že trhová hodnota Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) sa pohybuje medzi 170 až 200 mld. Sk. Ako uviedol predseda Smeru Robert Fico, vláda predajom 49-percentného balíka akcií SPP za 130 mld. Sk vystavila občanov SR „drastickému“ zvýšeniu cien plynu, ktoré bude podľa neho dôsledkom získania kontroly zahraničných firiem nad SPP.

Vláda podľa slov Fica výnos z privatizácie SPP minie na splácanie dlhov a znižovanie deficitov, ktoré sama vytvára. „Tým znemožní realizáciu rozvojových programov a kľúčových reforiem,“ dodal Fico. Takýto predaj podstaty štátu označil Fico za primitívnu hospodársku politiku. Predseda Smeru ironicky poblahoželal predsedovi vlády Mikulášovi Dzurindovi a podpredsedovi vlády Ivanovi Miklošovi a označil ich politiku v privatizácií SPP ako politiku liberalizácie, zdražovania a lacného predaja. Šéf Smeru tiež vyzval členov a sympatizantov SDĽ, aby zvážili svoju podporu a pôsobenie v strane. „Rozdielne hlasovanie predsedu SDĽ Pavla Koncoša a jeho ministrov je signálom, že SDĽ opäť nemá predsedu,“ dodal Fico.

Ako Fico ďalej povedal, vrcholný orgán SDĽ by mal rozhodnúť o vystúpení strany z vlády. „Zdá sa, že ministri vo vláde si robia, čo chcú a vôbec neberú na zreteľ, čo hovoria sympatizanti a členovia strany. Dúfam, že SDĽ stratí posledné 2 – 3 %, ktoré má podľa výskumu verejnej mienky a tie sa rozptýlia do iných politických strán a že SDĽ sa definitívne stratí z politickej scény,“ uzavrel predseda Smeru.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS