Novela zákona o prevode a prechode majetku štátu na iné osoby, ktorá nadobudla účinnosť 1. januára 2004, umožní vláde doprivatizovať strategické podniky. Nový legislatívny predpis ruší ustanovenie, podľa ktorého si musel štát zachovať 51-percentný podiel v strategických podnikoch. Rozhodnutie o doprivatizácii sa týka predovšetkým Západoslovenskej, Stredoslovenskej a Východoslovenskej energetiky, Transpetrolu, Slovenského plynárenského priemyslu, Slovenskej elektrizačnej a prenosovej sústavy a Slovenských elektrární.
Novela zákona neurčuje, akú majetkovú účasť si má štát v jednotlivých podnikoch ponechať. Necháva to na posúdení vláde, ktorá v každom jednotlivom prípade rozhodne o privatizácii majetku strategického podniku alebo jeho časti.
Pri privatizácii troch distribučných spoločností Západoslovenskej, Východoslovenskej a Stredoslovenskej energetiky má štát ponúknuť na základe dohody koaličnej rady finančným investorom 10 % akcií prostredníctvom domáceho kapitálového trhu. Právo na ďalšie 2 % si podľa ministra hospodárstva SR Pavla Ruska cez opcie uplatnia súčasní zahraniční minoritní akcionári. Spomínané 2 % akcií sa budú predávať súčasným zahraničným vlastníkom pri rovnakej cene, za akú získali 49-percentný podiel. Zvyšných 39 % ponúkne štát prostredníctvom priameho predaja.
Koalícia sa však dohodla neprivatizovať zvyšný podiel Slovenského plynárenského priemyslu, Transpetrolu a Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy. Politickí partneri sa dohodli na privatizácii 66 % Slovenských elektrární a tiež na privatizácii teplární a Paroplynového cyklu. Pri privatizácii teplárenských spoločností, ktoré sa odčlenili v rámci transformácie z rozvodných energetických podnikov, ponúkne štát potenciálnym investorom 51 %, zvyšných 49 % akcií sa bezodplatne prevedie na obce a mestá.
Medzi podniky s charakterom prirodzeného monopolu patrí Slovenský plynárenský priemysel, Slovenské elektrárne, Slovenská elektrizačná prenosová sústava, Východoslovenská, Stredoslovenská a Západoslovenská energetika, Transpetrol, Slovenská pošta, Slovenský vodohospodársky podnik, Železnice SR, Slovenské telekomunikácie a Lesy SR. Zo zoznamu strategických podnikov, ktorých zámer privatizácie musí posudzovať aj Národná rada SR, sa vyškrtli teplárne a Železničná spoločnosť, vzhľadom na to, že nemajú charakter prirodzeného monopolu.