ČLÁNOK




Vláda chce podľa SMK vyhnať ľudí z druhého piliera
12. februára 2008

Vláda chce podľa SMK vyhnať ľudí z druhého piliera



SMK prijala so znepokojením súhlas vládneho kabinetu, aby novela zákona o starobnom dôchodkovom sporení bola prijatá v skrátenom legislatívnom konaní


 


Vláda, hlavne jej predseda Robert Fico a ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Viera Tomanová chcú podľa podpredsedníčky SMK Kláry Sárközy vyhnať čo najviac ľudí z druhého dôchodkového piliera. Ako sa ďalej uvádza v stanovisku strany, SMK je znepokojená pondelkovým mimoriadnym rokovaním vlády, na ktorom členovia kabinetu schválili návrh ministerky Tomanovej, aby novela o starobnom dôchodkovom sporení bola prijatá v skrátenom legislatívnom konaní, čiže ešte na tejto schôdzi NR SR. Podľa tejto novely by sa podpis sporiteľa pod oznámenie o vystúpení zo systému starobného dôchodkového sporenia už nemusel úradne overovať.


Snaha vlády, premiéra a ministerky o vyhnanie ľudí z druhého dôchodkového piliera je podľa SMK viac ako viditeľná aj z toho dôvodu, že od začiatku tohto roka vystúpilo z neho len necelých 5 tis. osôb. „Aj to je dôkaz, že ich strašenie občanov SR o nevýhodnosti druhého piliera nebolo ničím iným ako obyčajnou populistickou rétorikou,“ konštatuje sa v stanovisku SMK. Podľa opozičnej strany vláda nedodržala zákonom stanovený päťdňový termín na skrátené medzirezortné pripomienkové konanie, keďže príslušný materiál bol naň predložený v piatok 8. februára a vláda o ňom rokovala už na pondelkovom mimoriadnom rokovaní. SMK pochybuje, že by tento materiál spĺňal podmienky skráteného legislatívneho konania.


Vláda v pondelok na svojom mimoriadnom rokovaní schválila návrh ministerky práce a sociálnych vecí Viery Tomanovej, aby sa vystúpenie z druhého dôchodkového piliera od začiatku marca tohto roka zjednodušilo. „Veľmi pružne sme reagovali na požiadavky občanov, že keď vstupovali do druhého piliera, nebolo potrebné žiadne overovanie podpisov a teraz to pri vystúpení vyžadujeme,“ uviedla po rokovaní vlády ministerka Tomanová. Dôvodom predloženia návrhu novely zákona v skrátenom legislatívnom konaní je podľa nej ohrozenie ústavného práva na zabezpečenie v starobe. „V systéme sú mnohí ľudia, pre ktorých je nevýhodné zostať v tomto systéme,“ povedala ministerka o druhom, sporivom pilieri. Štátna tajomníčka rezortu sociálnych vecí Emília Kršíková pripustila, že lehota na skrátené pripomienkové konanie je päť dní. Takáto lehota je podľa nej na to, aby si pripomienkujúce miesta mohli starostlivo preštudovať materiál. „Novela je však o jednej vete a nevidím dôvod, prečo by bolo potrebné päť dní študovať jednu vetu,“ povedala Kršíková. Podľa ministra spravodlivosti Štefana Harabina je postup rezortu práce a sociálnych vecí v súlade legislatívnymi pravidlami vlády.


Z druhého dôchodkového piliera od začiatku januára tohto roka do utorka 5. februára už vystúpilo 4 904 osôb. Do systému starobného dôchodkového sporenia v rovnakom období vstúpilo 1 326 ľudí. Ministerstvo práce a sociálnych vecí pritom očakáva, že sa z dvojpilierového penzijného systému do výlučne priebežného dôchodkového piliera vráti približne 31 tis. sporiteľov. Možnosť vrátiť sa z druhého piliera do výlučne priebežne financovaného dôchodkového systému spravovaného Sociálnou poisťovňou pritom potrvá do konca júna tohto roka.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 11. 2024

USD 1,056 0,002
CZK 25,286 0,002
GBP 0,834 0,003
HUF 409,600 2,150
CAD 1,477 0,007

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS