Nedávny výber strategického investora pre Slovenskú sporiteľňu je podľa misie Medzinárodného menového fondu (MMF) kľúčovým krokom v reštrukturalizácii bankového systému, pozitívne sú tiež prijaté kroky pre privatizáciu Všeobecnej úverovej banky. „Ak však zvážime podstatné omeškanie v privatizácii Investičnej a rozvojovej banky, je nevyhnutné, aby slovenská Správa o hospodárskej politike obsahovala presné informácie týkajúce sa zámerov vlády pri privatizácii tejto banky,“ uviedla misia fondu vo svojej správe. Ministerstvo financií (MF) SR pripravilo pri rokovaniach s misiou, ktorá bola na Slovensku od 6. decembra, návrh Správy o hospodárskej politike, podľa MMF by však mala návrh ešte dopracovať.
MMF tiež navrhol, aby dopracovaná správa obsahovala kapitolu o bankovom dohľade. Podľa misie je okrem prijatia nového zákona o bankách nevyhnutné zabezpečiť, aby sa prijali konkrétne a monitorovateľné kroky na implementáciu novej právnej normy. Vláda by mala rozšíriť bankový dohľad prostredníctvom dôslednej implementácie rozvojového plánu, o ktorom diskutovala s predstaviteľmi Svetovej banky pri príprave pôžičky EFSAL. Ako dodáva fond, slovenská vláda by v správe mala tiež vyjasniť úlohu a ďalší vývoj právomocí nového Úradu pre finančný trh.
Hlavnou témou misie bolo rokovanie o pripravovanom Staff-Monitored Program (SMP). MF po dohode s misiou fondu pripraví jeho spresnený návrh, o ktorom príde misia na Slovensko opäť rokovať na prelome januára a februára budúceho roku.
MMF okrem iného vo svojej záverečnej správe kritizoval privysoký fiškálny deficit na budúci rok, ktorý MF plánuje vo výške takmer 4 % hrubého domáceho produktu (HDP), zatiaľ čo fond navrhuje jeho zníženie na 3,5 % HDP. Podľa misie by sa tento deficit mohol dostať až do výšky 5 % HDP. Fond podobne ako viaceré medzinárodné inštitúcie prejavil obavy z „prejedania“ privatizačných príjmov. Kriticky sa vyjadril aj k menovému programu centrálnej banky, ktorá by podľa MMF nemala brániť ďalšiemu posilňovaniu slovenskej koruny.
Podpis dohody o SMP je podmienkou aj pre získanie úveru EFSAL zo Svetovej banky na krytie reštrukturalizačných nákladov bankového sektoru.