Vláda bude hlasovať o definitívnej podobe budúcoročného štátneho rozpočtu. Získanie väčšinovej podpory ministrov pritom bude naviazané na doriešenie niektorých naďalej otvorených vecí.
Problematickým zostáva dorovnanie priamych platieb pre slovenských poľnohospodárov. Rozpočet počíta s 50 % priemeru Európskej únie (EÚ), SMK však požaduje až 55 %. Hrozí pritom, že za rozpočet vo vláde a ani v parlamente nebude hlasovať. „Ak nedôjde k posunu v tejto otázke, nemáme dôvod hlasovať za rozpočet. My nechceme zlikvidovať poľnohospodárstvo na Slovensku,“ uviedol pre TASR predseda SMK Béla Bugár.
Posilnenie investičných stimulov o 300 miliónov Sk, ktoré sa mali pôvodne využiť na budúcoročné zvyšovanie platov v školstva, zasa kritizuje KDH. S týmto riešením nie je spokojný ani ich samotný príjemca minister hospodárstva Pavol Rusko, a tak sa s ministrom financií Ivanom Miklošom dnes dohodol, že napokon sa predmetných 300 miliónov Sk vráti do rezervy rozpočtu a až vláda rozhodne, či napokon predsa len nepôjdu na platy pedagógov.
Kvôli investičným stimulom a ďalším požiadavkám koaličných partnerov však Rusko navrhuje navýšiť deficit verejných financií v budúcom roku o 0,1 percentuálneho bodu na 4,0 % HDP. Takéto navýšenie by sa malo začať prediskutovávať podľa Ruska až v parlamente. Vládou by mal rozpočet podľa neho prejsť aj s nižším 3,9-% deficitom, ktorý presadzuje ministerstvo financií.
Podporu navýšenia schodku si vie mimo Ruska predstaviť aj SMK. „Ak sa nenájdu iné riešenia, vieme podporiť aj 4-% deficit,“ povedal B. Bugár. Naopak, pre KDH je podľa slov Pavla Minárika pri hlasovaní o rozpočte dôležité splnenie základných priorít, ku ktorým patrí aj deficit 3,9 % HDP. „Všetko je však otvorené a rozhodne sa až na rokovaní v utorok,“ doplnil P. Minárik.
Návrh štátneho rozpočtu na rok 2004 zatiaľ ráta s celkovými príjmami v objeme 250,027 miliardy Sk a výdavkami 309,573 miliardy Sk. Schodok rozpočtu tak predstavuje 59,546 miliardy Sk. Schodok celého okruhu verejných financií po zarátaní očakávaných prebytkov v hospodárení Sociálnej poisťovne, FNM a iných štátnych fondov predstavuje 3,9 % HDP.
Vládny kabinet sa na svojom utorkovom rokovaní bude zaoberať aj návrhom na zrušenie rozhodnutia o predaji 49 % akcií SAD Bratislava z minulého roku. Dôvodom je, že potenciálny kupca, švédsky dopravca Connex, odmietol rešpektovať podmienky predaja v privatizačnej zmluve. Po rozhodnutí kabinetu by sa mal vyhlásiť nový tender.
Ministri tiež rozhodnú o využití plochy v okolí Čunova. Tá mala byť pri výstavbe VD Gabčíkovo-Nagymaros zatopená, keďže však maďarská strana od zmluvy o výstavbe VD odstúpila, zostala nevyužitá. Ministerstvo životného prostredia navrhuje, aby boli plochy prípadným záujemcom o výstavbu rekreačno-športového areálu dané do dlhodobého prenájmu.
Vládny kabinet prerokuje aj Stratégiu informatizácie spoločnosti v podmienkach SR a Akčný plán, ako aj návrh na doplnenie kritérií pre výberové konanie na funkciu predsedu Správy štátnych hmotných rezerv.