Ekonomiky ázijských krajín pocitujú negatívne vplyvy rozšírenia smrtelného vírusu SARS, ktorý už zabil na celom svete, predovšetkým na východe Ázie, 80 ludí a nakazil dalších 2 300 osôb. Ministri financií ázijských štátov a súkromní ekonómovia varujú pred spomalením ekonomického rastu v najbližších mesiacoch, kedže strach z vírusu spôsobuje útlm v sektoroch cestovného ruchu a maloobchodu.
V Singapure spôsobili obavy z vírusu SARS medzirocný marcový pokles poctu zahranicných návštevníkov o 14,8 %. Dalším negatívnym vplyvom je aj vojna v Iraku. V Hong Kongu vládnu obavy, že ekonomické vplyvy vírusu SARS skomplikujú snahy vlády redukovat rozmáhajúci sa rozpoctový deficit. Ratingová agentúra Standard & Poor´s, od ktorej má Hong Kong úverový rating A+, oznámila, že strach z vírusu SARS v tomto roku výrazne negatívne zasiahne rast hongkongskej ekonomiky a vládne príjmy.
Mnohí ekonómovia už kvôli vírusu SARS redukujú svoje odhady pre ázijské ekonomiky. Príkladom je financná spolocnost Lehman Brothers, ktorá znížila prognózu pre tohtorocnú mieru rastu hrubého domáceho produktu (HDP) v Ázii (nezahrnajúcej Japonsko) z úrovne 5,7 % na úroven 5,5 %. Odhad mier rastu HDP v Singapúre a Hong Kongu zredukovala o 0,5 percentuálneho bodu. Spolocnost Goldman Sachs znížila odhad rastu HDP Hong Kongu na rok 2003 z úrovne 3,0 % na hodnotu iba 1,7 %. Spolocnost Morgan Stanley ocakáva v tomto roku rast HDP vo východnej Ázii (bez zahrnutia Japonska) o 4,5 % namiesto pôvodne ocakávaných 5,1 %.
Ministri obchodu juhoázijských krajín, ktorí sa vo štvrtok stretli v Laose, upokojili investorov vyhlásením, že vplyvy vírusu SARS na regionálny obchod nebudú až tak silné, ako sa ocakáva, pricom vplyvy na ekonomiku budú iba krátkodobé. Pripustili však, že majú obavy o cestovný ruch v regióne. Rozšírenie vírusu taktiež vplýva na ekonomiky a cestovný ruch Nového Zélandu, Thajska a Taiwanu.