Piati veritelia Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) podali na Krajský súd (KS) v Bratislave návrh na konkurz VšZP. Na štvrtkovej tlačovej besede o tom informoval riaditeľ VšZP Eduard Kováč. Podľa jeho slov konkurzná sudkyňa v súčasnosti vykonáva procesné úkony, na základe ktorých rozhodne, či je, alebo nie je možné vyhlásiť konkurz.
„Subjekty, ktoré návrh podali, majú voči VšZP pohľadávky spolu okolo 5 mil. Sk,“ informoval Kováč. Ako dodal, ide o štyri lekárenské subjekty a piatym veriteľom je s.r.o. Grato Trenčín. Podľa Kováča je VšZP právne aj inak pripravená na všetky možnosti. „Vykonáme všetko, čo budeme musieť vykonať,“ vyhlásil. Ako však dodal, problém je podľa neho v celkovom systéme zdravotného poistenia. „Nemyslím si, že konkurz tieto problémy vyrieši. Ak si to veritelia myslia, nech sa páči, môžu konať,“ komentoval Kováč.
Podľa zákona o konkurze a vyrovnaní konkurznú podstatu úpadcu tvorí majetok, ktorý patrí dlžníkovi v deň vyhlásenia konkurzu. VšZP je teda povinná na základe súdnej výzvy KS v Bratislave, ktorá im bola doručená 24. septembra, zdržať sa konania smerujúceho k zmenšeniu svojho majetku s výnimkou bežnej činnosti. Majetkom VšZP nie sú finančné prostriedky, ktoré tvoria základný, rezervný a účelový fond. Majetkom poisťovne sú však finančné prostriedky tvoriace správny fond. Sú to však verejné finančné prostriedky, ktoré poisťovňa môže použiť len v rámci jej schváleného rozpočtu, nemôžu však slúžiť na podnikanie. Majetok VšZP nadobudnutý zo správneho fondu predstavuje asi 1,3 mld. Sk. Majetkom poisťovne sú aj pohľadávky na poistnom, ktoré v súčasnosti aj s poplatkami za omeškanie dosahujú asi 12 mld. Sk. V momente vymoženia sa však tieto prostriedky rozdelia do príslušných fondov.