ČLÁNOK




Veľkoobchodná cena elektriny môže vzrásť o viac ako 8 %
16. marca 2008

Veľkoobchodná cena elektriny môže vzrásť o viac ako 8 %

Slovenské elektrárne plánujú do budúcnosti kvôli rastu ceny elektrickej energie založiť pre sociálne slabšie domácnosti tzv. sociálny fond
 
Veľkoobchodná cena elektriny medziročne môže vzrásť o viac ako 8 %. Myslí si to manažér riadenia trhu spoločnosti Slovenské elektrárne, a.s. (SE) Róbert Zelenay. Ako uviedol v rozhovore pre podnikový mesačník Slovenská energetika, dôvodom nárastu ceny bude nedostatok elektrickej energie na Slovensku po odstavení druhého bloku jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach. „Obchodníci, ktorí budú elektrinu na Slovensko dovážať, ju kúpia buď v Nemecku, Poľsku, na Ukrajine alebo v ČR. Keďže spotrebitelia na Slovensku nebudú vedieť nakúpiť zo zdrojov Slovenska a budú nútení kúpiť túto elektrinu zo zahraničia, budú nútení akceptovať cenovú úroveň, ktorú im určí trh, vrátane ceny takzvaných cezhraničných prenosových kapacít z krajiny do krajiny. A trh to jednoznačne zdvihne na úroveň, ktorá podľa môjho osobného názoru, bude medziročne vyššia o viac než 8 %,“ uviedol Zelenay.
Slovenské elektrárne aj v budúcnosti pripravujú kroky, ktoré by mali zabezpečiť ochranu sociálne slabších vrstiev pred dopadmi zo zvyšovania ceny elektrickej energie. V minulom a tomto roku prispeli SE pre domácnosti na zmiernenie negatívnych dopadov zo svojho zisku každý rok po 800 mil. Sk. „Výsledok takejto dotácie, z môjho pohľadu, nie je veľmi spravodlivý,“ dodal Zelenay. Preto plánujú SE v ďalších rokoch zmeniť systém podpory slabších sociálnych vrstiev, a to vytvorením tzv. sociálneho fondu, do ktorého budú elektrárne prispievať zo svojho zisku. „Prostredníctvom sociálneho fondu by mohli domácnosti dostať elektrinu za nižšiu sadzbu, alebo za tzv. sociálnu cenu,“ uviedol Zelenay. Podľa neho sa to dá urobiť viacerými spôsobmi. „Buď sa vytvorí databáza odberateľov podľa výšky dôchodku domácnosti, alebo to urobíme tak, ako to funguje v Maďarsku, že náš príspevok na dané odberné miesto sa bude znižovať priamo úmerne s rastúcou spotrebou odberného miesta. Je rozdiel, keď niekto potrebuje elektrinu na žiarovku a dvojplatničku, alebo keď ňou niekto vykuruje bazén. Náš príspevok tak bude adresný a nebude vynaložený neúčelovo tým, ktorí to nepotrebujú,“ vysvetlil Zelenay. Podľa neho vytvorenie sociálneho fondu riešia spoločne s distribučnými spoločnosťami a navrhujú ho aj regulačnému úradu a rezortu hospodárstva.
SE chcú zabrániť rastu ceny elektrickej energie aj výstavbou nových zdrojov ako aj modernizáciou už existujúcich. Do energetických zdrojov na Slovensku plánujú elektrárne investovať do roku 2013 viac ako 100 mld. Sk. „Cena elektriny je drahšia, ako bola v minulosti a je lacnejšia, ako bude v budúcnosti. Tým chcem povedať, že cena elektriny rastie a ešte nejaký čas rásť bude,“ konštatoval Zelenay.
Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektrickej energie na Slovensku. Majoritným 66-percentným akcionárom je talianska spoločnosť Enel, ktorá vstúpila do SE v apríli 2006. Zvyšný 34-percentný podiel ovláda Fond národného majetku SR, ktorého akcionárske práva vykonáva Ministerstvo hospodárstva SR. SE v súčasnosti majú dve jadrové elektrárne, dve tepelné a 34 vodných elektrární.
 

Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

27. 12. 2024

USD 1,044 0,004
CZK 25,201 0,066
GBP 0,831 0,003
HUF 411,450 0,280
CAD 1,500 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS