Veľké banky naďalej znamenajú hrozbu pre svetový finančný systém, pretože vo všeobecnosti existuje predpoklad, že vlády krajín budú tieto finančné inštitúcie zachraňovať v prípade, že sa dostanú do problémov. Vo štvrtok to vyhlásili predstavitelia Medzinárodného menového fondu (MMF).
Od bankrotu investičnej banky Lehman Brothers v roku 2008 sa vo svete pripravilo množstvo reforiem, aby sa podobné kolapsy neopakovali. Počas finančnej krízy množstvo bánk prijalo finančnú pomoc od daňových poplatníkov v hodnote miliárd dolárov. „Nie príliš pozitívnou správou je, že napriek všetkému úsiliu je podpora systémovo dôležitých inštitúcií naďalej príliš rozsiahla,“ povedal predstaviteľ MMF José Vinals.
Problém bánk, ktoré sú „príliš veľké, aby padli“, je prioritou pre regulačné orgány krajín G20. Pravidlá Bazilej III vyžadujú od bánk, aby si požičiavali na financovanie svojho podnikania menej. To by malo viesť k tomu, že banky budú schopné lepšie riešiť svoje problémy. Vlády navyše chcú od bánk, aby navrhli plány, podľa ktorých by bolo možné ukončiť ich činnosť, ak to bude nevyhnutné.