ČLÁNOK




Veľká Británia sa s najväčšou pravdepodobnosťou vyhne recesii
24. augusta 2001

Podľa vyjadrenia Konfederácie britského priemyslu – CBI, sa Veľká Británia vyhne „plnokrvnej“ recesii a najspornejší sektor ekonomiky – sféra výroby, by sa mal dostať do štádia ozdravenia už koncom tohto roka.

Výrobné odvetvia sú však do tejto chvíle jedinou časťou ekonomiky, ktoré vykazujú v rámci oficiálnych štandardov stav recesie, pretože už dva po sebe nasledujúce kvartály deklarujú negatívny rast.

CBI ale odhaduje, že v záverečných troch mesiacoch tohto roka aj vo výrobnom sektore dôjde k miernemu zlepšeniu a v roku 2002 v ňom možno očakávať rast na hladine 0,6%.

K dispozícii sú aj rastové parametre, ktoré v britskej ekonomike prognostikuje CBI – podľa týchto odhadov dosiahne celkový rast HDP v roku 2001 hodnotu 2% a ten istý ukazovateľ sa v roku 2002 ustáli na 2,5%.

Hlavným inštrumentom ekonomického ozdravenia počas budúceho roka má byť podľa Konfederácie britského priemyslu spotrebiteľský dopyt, ktorý podporia aj zvýšené výdavky vlády vo verejnom sektore.

Stále je však v centre obáv sektor výroby, kde objednávky momentálne dosahujú 2,5-ročné minimum a očakáva sa ďalší negatívny posun vo výkonnosti celého odvetvia.

Napriek výhodám stabilizácie v cenách ropy a určitému oživeniu na exportných trhoch zostáva britský výrobný sektor najslabším bodom ekonomiky, konštatuje sa v dokumente CBI.

Aj preto včera vyzvala Konfederácia britského priemyslu centrálnu banku – BoE, aby opätovne znížila základnú úrokovú sadzbu, čo by malo urýchliť a výraznejšie motivovať proces ozdravenia výrobných spoločností v momentálne najzraniteľnejšom

britskom ekonomickom odvetví.

Nemecká ekonomika, ktorá je najväčšou v našom kontinentálnom priestore, však zápasí v druhom štvrťroku so štádiom nulového rastu.

Tento vývoj sa očakával a predznamenalo ho aj hodnotenie Bundesbanky z minulého týždňa. I tak, aj v prípade nemeckej ekonomiky, je evidentný priestor na určitý opatrný optimizmus, pretože osobná spotreba stále vykazuje medzikvartálny nárast na úrovni 0,9%.

Sme stále viac presvedčení o tom, že sa výraznejšie – v druhom polroku – prejaví efekt redukcie daní a zníženie inflačného tlaku podnieti ďalší nárast osobnej spotreby – konštatuje analýza Commerzbank.

Z podobného konštatovania vychádza aj mierny optimizmus nemeckého ministerstva financií.

Kancelár Gerhard Schröder oficiálne prízvukuje ekonomický rast v roku 2001 na úrovni 2%, v osobných dialógoch však eventuálne nevylučuje ani revidovanie tohto ukazovateľa smerom nadol.

V každom prípade tvrdí, že je rozhodnutý urobiť maximum v záujme stimulovania ekonomiky, pričom má na mysli najmä zvýšenie zamestnanosti, čo sa zdá byť politicky nevyhnutné pred parlamentnými voľbami na budúci rok.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS