ČLÁNOK




Veľká Británia sa pravdepodobne blíži k euroreferendu
27. mája 2002

Hoci sa do tejto chvíle oficiálne popiera fakt, že údajne došlo medzi britským premiérom Blairom a ministrom financií Brownom k „tichej dohode“ ohľadne euroreferenda, existuje čoraz viac signálov, že k celonárodnému rozhodovaniu o prijatí spoločnej meny pristúpia Briti už počas budúceho roka. Tieto signály sú však značne zmiešané.

Bývalý labouristický minister Peter Mandelson v rozhovore pre BBC uviedol, že aj minister financií Gordon Brown s najväčšou pravdepodobnosťou plne podporí kampaň za vstup Veľkej Británie do Európskej menovej únie, hoci doteraz tvrdil, že tento krok môže ohroziť ekonomickú stabilitu krajiny.

Viaceré prieskumy verejnej mienky potvrdzujú, že politické rozpory ohľadne členstva v EMÚ sa postupne prekonávajú, no ekonomické aspekty sú stále dosť problematické.

Inými slovami – britskí vládni politici začínajú čoraz jednotnejšie favorizovať euromenu, no dôsledky ekonomickej, a najmä menovej konvergencie, sa doposiaľ považujú za diskutabilné. Kľúčová je v tomto kontexte pozícia Gordona Browna, ktorý ešte v apríli trval na tom, aby sa cesta do EMÚ zbytočne „neuponáhľala“.

Podľa Sunday Telegraph Brown údajne vyjadril v privátnom rozhovore presvedčenie, že sa podarí splniť päť ekonomických testov, teda väčší súbor kľúčových parametrov, ktoré sú predpokladom akceptovania eura zo strany Veľkej Británie.

Gordon Brown však takéto výroky razantne poprel a stále vidí v rýchlom prijatí eura potencionálne hrozby, najmä v rozpočtovej politike, v boji proti inflácii, ako aj v eliminovaní významu Bank of England pri stanovovaní základnej úrokovej sadzby.

Britské Treasury má definitívne vyhodnotiť uvedené testy do júna 2003, čo by časovo zodpovedalo úvahám o konaní euroreferenda v priebehu budúceho roka. Časť politologických expertov naznačilo, že v rozhodovaní britských voličov získava prevahu tábor, ktorý je za spoločnú menu.

Vážnym úderom pre toto konštatovanie je vyhlásenie nového prezidenta veľmi vplyvnej Konfederácie britského priemyslu – CBI Johna Egana, ktorý vyjadril silný skepticizmus ohľadne akceptovania eura. Podnikateľská komunita nie je jednoznačne za euro, skôr zaujíma neutrálny postoj, uviedol John Egan.

Zásadne proti je však opozičná Konzervatívna strana.

Jej terajší vodca Duncan Smith v denníku Financial Times pripomenul, že už po Novom roku, teda po zavedení spoločnej meny toryovci

celkom otvorene kritizovali euro.

Sme presvedčení, že vstup Británie do EMÚ je zlým krokom – z politických, ekonomických a ústavných dôvodov.

Toto sme tvrdili v minulosti a budeme to akcentovať kedykoľvek, ak sa nastolí otázka prijatia spoločnej európskej meny, povedal Duncan Smith.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS