ČLÁNOK




V závere týždňa sa na trhu s korunou prejavila stagnácia
1. októbra 2001

Na konci obchodovania sa kurz nachádzal na 43,63 Sk za euro. Koruna tak úplne prehliadla čísla o zahraničnom obchode, podľa ktorých augustový schodok dosiahol 8,1 mld Sk a na ročnej báze tak dosahuje -8,6% HDP, zatiaľ čo pred rokom to bolo len 3,6% HDP.

Zahraničný obchod Slovenska svojím tohtoročným vývojom síce neprekvapuje, prekvapuje však tempo prehlbovania kumulatívneho deficitu, čo nápadne pripomína situácia v ČR v minulom roku. V ČR sa v priebehu roka niekoľkokrát zrevidovali očakávania koncoročného schodku až tento nakoniec presiahol 120 mld Kč, pričom prognózy na začiatku roka počítali so schodkami na úrovni 70 mld Kč.

To isté pozorujeme aj v prípade slovenského zahraničného obchodu. Naše očakávanie síce hovorí o 80 mld SK na konci roku, ten však môže stúpnuť až k 100 mld Sk. Najväčšou záťažou pre importy budú posledné dva mesiace v roku, kedy sa skumulujú viaceré faktory, ktoré by mali masívne dovozy prehlbovať. Doteraz na výšku dovozov vplýval najmä investičný dopyt, v závere roka pod vplyvom vyšších reálnych miezd, vyplácania dlhopisov FNM SR a predsviatkovou náladou sa zvýši aj spotrebiteľský dopyt.

Konzekvencie pre korunu budú dané hlavne prílevom privatizačných príjmov, ich výška bude dostatočná aj bez privatizácie SPP, zaváži skôr časová štruktúra.

Voči doláru koruna končila na 47,9 SK za dolár a voči českej korune na 1,288 Sk za jednu českú korunu.

Komerčným bankám sa v piatok podarilo napriek podstavu likvidity v poslednom období deponovať dostatok zdrojov na účtoch povinných minimálnych rezerv a splnili si svoju povinnosť voči centrálnej banke na 100,28 %. Banky pritom držali na účtoch 34,027 mld. Sk, čo je kumulatívne o 2,6 mld. Sk viac, ako by stačilo na 100-percentné splnenie rezerv.

Likvidita na trhu bola podľa dílera VÚB Rastislava Habána rozdelená veľmi nerovnomerne a bankám sa ju nepodarilo dostatočne prerozdeliť. Dôsledkom toho bolo refinancovanie dvoch bankových domov v Národnej banke Slovenska na jednej strane a sterilizovanie iných bánk na strane druhej. Podľa dílera pritom objem požičaných zdrojov prevýšil objem sterilizovaných prostriedkov.

Vzhľadom na posledný pracovný deň v perióde pokračovalo na peňažnom trhu v piatok hektické obchodovanie s jednodňovými zdrojmi, čo spôsobilo turbulencie overnightov. Tie najprv stúpli z úrovne od 8,0 % p.a. až k 8,5 % p.a., aby následne padli až na úroveň jednodňovej sterilizačnej reposadzby 6 %. Tom/nexty až ročné fondy sa kótovali na 7,6 / 7,8 % p.a. Habán očakáva, že v pondelok sa aj ceny overnightov vrátia k 7,6 / 7,8 % p.a.

Budúci týždeň sa začne nová októbrová perióda, v ktorej NBS stanovila predpis povinných minimálnych rezerv na 31,328 mld. Sk, čo je o 200 mil. Sk menej ako v septembri. V pondelok sa uskutoční aukcia štátnych pokladničných poukážok, v ktorej štát plánuje získať 1,5 mld. Sk. Podľa Habána by mala byť aukcia úspešnejšia ako tento týždeň a štát by mal získať plánovaný objem.

Ako obvykle sa uskutoční aj dvojtýždňový sterilizačný repotender, ktorým by centrálna banka mala nahradiť splatných 14 mld. Sk. Podľa dílera bude táto suma pravdepodobne vyššia a dosiahne 15 až 16 mld. Sk. Vzhľadom na to, že v piatok bude maturovať 3,06 mld. Sk pokladničných poukážok NBS, díler očakáva, že NBS vypíše novú aukciu, prostredníctvom ktorej splatný objem prolonguje.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

9. 1. 2025

USD 1,031 0,002
CZK 25,116 0,034
GBP 0,838 0,004
HUF 413,980 2,270
CAD 1,483 0,003

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS