Najväčšia ekonomika na svete zrušila v septembri takmer 200 tisíc pracovných miest. Informovala o tom vláda USA v správe, ktorá naznačila prudké zhoršenie situácie na trhu práce ešte predtým, ako sa mohli naplno prejaviť účinky teroristických útokov z 11. septembra.
Podľa údajov ministerstva práce (Labor Department) počet zamestnaných klesol v septembri o 199 tisíc osôb. Zamestnanosť v USA zaznamenala tak výrazný pokles naposledy počas recesie v roku 1991. Aj napriek tomu však miera nezamestnanosti zostala v septembri nezmenená na stabilnej 4,9-percentnej úrovni vďaka odchodu množstva Američanov z trhu prácu.
„Je dosť pravdepodobné, že udalosti z 11. septembra mali len malý dopad na septembrovú zamestnanosť a údaje o nezamestnanosti,“ uviedla komisárka Úradu pre štatistiku práce Katharine Abraham. „Straty pracovných miest priamo alebo nepriamo spojené s teroristickými udalosťami by sa mali prejaviť až v októbrových číslach,“ dodala.
Ekonómovia zúčastnení prieskumu agentúry Reuters prognózovali v priemere počet zrušených miest len na 109 tisíc. Očakávali však 5-percentnú mieru nezamestnanosti. V auguste sa znížil počet zamestnaných o 84 tisíc. Ide o revíziu smerom nadol, keďže pôvodný odhad Labor Department činil 113 tisíc.
Americký prezident George W. Bush reagoval na problematickú situáciu na americkom trhu práce a navrhol finančnú podporu 3 mld. USD pre prepustených zamestnancov. Finančné prostriedky by sa mali použiť na pokrytie nákladov zdravotnej starostlivosti a pracovné školenia.
Bush tiež navrhol zvýšenie podpory v nezamestnanosti v najťažšie zasiahnutých častiach krajiny. Podľa neho by sa podpora v nezamestnanosti mala predĺžiť o 13 týždňov. Rozšírená podpora by sa mala financovať federálnymi prostriedkami a mala by pretrvať 18 mesiacov. Podľa súčasných zákonov sa podpora poskytuje zvyčajne 26 týždňov, Bushov návrh by túto dobu predĺžil o 13 týždňov v štátoch, kde celková miera nezamestnanosti prekročila hodnoty pred útokmi 11. septembra o 30 %.