ČLÁNOK




V USA chcú zjednodušiť boj s praním špinavých peňazí
11. júna 2001

Minister financií USA Paul O´Neill sa začal aktívne venovať revízii nástrojov boja s praním špinavých peňazí. Nový minister financií chce bankám zjednodušiť fungovanie súčasných pravidiel, ktoré sú komplikované a neefektívne. Texaskí bankári, ktorí vložili do jeho volebnej kampane „zopár drobných“ aktívne lobujú za zjednodušenie niektorých procedúr. Asociácia texaských bankárov tvrdí, že malé banky na hraniciach s Mexikom musia posielať príliš veľa hlásení, kvôli tomu, že sa na ich prepážkach veľa narába s hotovými peniazmi. V USA bolo v minulom roku 12 miliónov hlásení o podozrivých finančných operáciách. Jeden milión bol z Texasu. Súčasná administratíva tvrdí, že úradníci počas pôsobenia Clintona príliš skomplikovali systém hlásení pri podozrivých finančných operácií. Banky mali príliš veľa povinností, ktoré však neviedli k žiadnym výsledkom.

Ministerstvo financií USA pozorne skúma všetky pravidlá v tejto oblasti, aby sme ich mohlo pritvrdiť a usporiadať kvôli zvýšeniu efektívnosti.

Okrem toho americkí úradníci pripravujú nové pravidlá, ktoré v určitých prípadoch banky zbavujú povinnosti hlásiť o vkladoch, ktoré sú rovné alebo vyššie ako 10 tisíc USD. Už v roku 1994 Kongres USA požiadal ministerstvo financií, aby znížilo počet hlásení aspoň o tretinu, pretože mnohé z nich nemali žiaden význam. Počas Clintona sa vôbec nezväčšilo množstvo odsúdených v súvislosti s praním špinavých peňazí. V minulom roku bolo napríklad 969 odsúdených. Protivníci zjednodušenia procedúr spojených s hlásením podozrivých finančných operácií tvrdia, že prezident je pod tlakom bánk a ochrancov osobných údajov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 11. 2024

USD 1,053 0,010
CZK 25,305 0,010
GBP 0,832 0,003
HUF 407,050 1,650
CAD 1,476 0,008

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS