Ku koncu tohto roka sa nominálny verejný dlh SR bude podieľať na hrubom domácom produkte (HDP) bez použitia privatizačných príjmov na umorenie jeho časti 46,6 %. „Ak by sa na umorenie časti verejného dlhu použili príjmy z privatizačných procesov predpokladáme, že nominálny dlh dosiahne 42,7-percentný podiel na HDP,“ povedala na utorkovom brífingu riaditeľka Inštitútu finančnej politiky Ministerstva financií SR Karolína Mikušová.
Podľa údajov v Predvstupovom ekonomickom programe (PEP) sa predpokladá každoročne reálne zvyšovanie HDP, pričom v budúcom roku by mala hrubá produkcia reálne vzrásť o 3,6 % a v roku 2004 by ekonomický rast mal dosiahnuť úroveň 4,7 %. Inflácia by sa mala každoročne znižovať, pričom z odhadovanej úrovne 7,6 % na tento rok by sa v roku 2004 mala pohybovať v pásme 4,6 až 5,4 %. Miera nezamestnanosti podľa výberového zisťovania pracovných síl by sa aj za tri roky mala pohybovať na úrovni 17,5 %.
Hlavným cieľom tvorby PEP je preukázať schopnosť Slovenska zabezpečiť udržateľný a stabilný fiškálny vývoj. Dokument obsahuje prehľad súčasného ekonomického vývoja, strednodobý makroekonomický rámec na obdobie rokov 2001 až 2004, prehľad verejných financií a štrukturálnych reforiem. V prílohovej časti sa podľa požiadaviek Európskej komisie (EK) nachádzajú matice budúcich strategických záväzkov Slovenska.
Slovensko v rámci predvstupovej procedúry fiškálneho dohľadu musí k 1. októbru 2001 predložiť vypracovaný materiál predvstupového programu EK. Ide o novú iniciatívu komisie, ktorej cieľom je postupná príprava kandidátskych krajín na mechanizmy fiškálneho dohľadu uplatňované v členských krajinách Európskej únie. Do roku 2004 pritom kandidátske krajiny vypracovávajú PEP, ktorý predkladajú s rozdielnym časovým harmonogramom podľa abecedného poriadku. Prvá skupina krajín predkladala PEP k 1. máju a druhá, v ktorej je aj Slovenská republika bude dokument predkladať k 1. októbru.
Ministerstvo financií predloží PEP na rokovanie vlády do konca augusta.