ČLÁNOK




V tieňovom bankovníctve bolo vlani 67 bil. dolárov
19. novembra 2012

Systém takzvaného „tieňového bankovníctva“, ktorý mnohí obviňujú z vystupňovania svetovej finančnej krízy, minulý rok narástol na objem 67 biliónov amerických dolárov (USD). Informovala o tom Rada finančnej stability (RFS), pracovná skupina 20 najvyspelejších ekonomík sveta, ktorá funguje ako regulačný orgán na najvyššej úrovni. Tieňové bankovníctvo pravdepodobne bude naďalej prekvitať, keďže pracuje mimo siete kontrolných opatrení, ktorá sa sťahuje okolo tradičných bánk a ich aktivít, píše sa v správe RFS vydanej v nedeľu. Prísnejšie pravidlá, ktoré nútia banky udržiavať väčšie kapitálové rezervy, sú vhodným podhubím pre tieňové bankovníctvo, varujú autori.

„RFS je presvedčená, že postup úradov voči tieňovému bankovníctvu by mal byť cielený,“ informovala skupina s tým, že súčasná kontrola nad sektorom je veľmi uvoľnená. Podľa štúdie RFS pritom táto oblasť narástla od roku 2007 na 67 biliónov USD ročne, čo je viac ako vyprodukujú ekonomiky všetkých do štúdie zapojených krajín dokopy. Tesnejší dohľad nad touto oblasťou podnikania je dôležitý, aby sa neopakovala finančná kríza, ktorá za posledných päť rokov položila niekoľko bánk a otriasla eurozónou, tvrdia aj predstavitelia Európskej komisie v Bruseli. Komisia pravdepodobne navrhne celoeurópske pravidlá pre tieňové bankovníctvo na budúci rok.

Ako príklady tieňového bankovníctva sa často uvádzajú multimiliardové dolárové aktivity hedgeových fondov a súkromných investičných spoločností. Pojem však zahŕňa aj investičné a peňažné fondy alebo bohaté firmy, ktoré požičiavajú štátne dlhopisy bankám, ktoré ich následne využívajú ako záruky pri úveroch od Európskej centrálnej banky.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS