Medzi piatimi spoločnosťami, ktoré predložili k 5. decembru spresnené ponuky na kúpu Slovenských elektrární, a.s. (SE) nefiguruje žiadne konzorcium. „Situácia je taká, že tri spoločnosti Letter of intent nepredložili,“ uviedol pre agentúru SITA poradca pre privatizáciu SE Peter Mitka zo spoločnosti PricewaterhouseCoopers.
Ako dodal, do tendra na privatizáciu SE môžu stále zasiahnuť prostredníctvom konzorcií aj nové firmy. Nové spoločnosti budú môcť podľa jeho slov pristúpiť aj na zostavený shortlist uchádzačov v prípade, ak sa pripoja k už zaradenému záujemcovi. „Takéto konzorcium je možné za podmienky, že aj spoločnosť, ktorá sa v tendri nenachádza, bude spĺňať všetky kritériá strategického investora,“ povedal Mitka. Ako dodal, táto spoločnosť však nemôže byť vedúcim takto vytvoreného konzorcia.
Minister hospodárstva Pavol Rusko predpokladá, že predávať sa bude nakoniec viac ako 49 % akcií SE vzhľadom na schválenú novelu zákona o veľkej privatizácii, podľa ktorej si štát nemusí zachovať 51-percentný podiel v strategických podnikoch. Predmetom privatizácie by mohlo byť podľa jeho slov 51 % až 66 % akcií SE. „Najprv sa bude musieť zmeniť uznesenie vlády, následne sa so schválenými zmenami oboznámia aj investori,“ dodal Mitka.
Do tendra na privatizáciu SE sa pôvodne prihlásilo desať spoločností, pričom medzi nimi figurovalo päť pôvodných záujemcov a päť nových firiem. Z novoprihlásených záujemcov privatizačná komisia neakceptovala prihlášky dvoch spoločností z dôvodu nesplnenia kľúčových kritérií na strategického investora. Z týchto ôsmich spoločností predložilo spresnenú ponuku na SE päť.
Podľa informácií denníka Pravda z tendra na privatizáciu SE odstúpil taliansky Enel a belgický Electrabel. Tretím mimo hry by mala byť buď rakúska spoločnosť Verbund, alebo britský International Power. Taliani mali podľa informácií Pravdy výhrady k slovenskému regulačnému rámcu o schvaľovaní cien energií. Belgičania chceli len vodné elektrárne. V tendri by tak mali zotrvať český ČEZ a ruská spoločnosť RAO UES, ktoré sa zaujímajú o elektrárne ako celok, spoločnosťami, ktoré uprednostňujú kúpu konvenčných aktív by mali byť americký AES, nemecký E.ON a rakúsky Verbund alebo britský International Power.
Akciová spoločnosť SE vznikla zápisom do Obchodného registra 21. januára 2002. Pôvodné Slovenské elektrárne sa na základe uznesenia vlády rozdelili na tri subjekty – Slovenskú elektrizačnú prenosovú sústavu, a.s., Tepláreň Košice, a.s. a čisto výrobné Slovenské elektrárne, a.s.