V Spojených štátoch sa zvýšila miera nezamestnanosti o 4,3%.
Ide o marcový ukazovateľ, ktorý sa publikoval po prvý raz minulý piatok, čo okamžite vyvolalo reakciu amerických, no nepriamo aj európskych akciových trhov.
Analytici na Wall Street si pozorne všimli najmä to, že pokles počtu pracovných príležitostí zasiahol už aj sektor služieb, čo by mohlo znamenať globálnejší prienik celkového procesu spomalenia do širokého spektra odvetví ekonomiky v USA.
Po štvrtkovom vzostupe o 400 bodov končil index Dow Jones Industrial Average piatkové obchodovanie s poklesom o 155 bodov.
Podobný vývoj zaznamenal aj trh s technologickými akciami. Nasdaq Composite dosiahol počas minulého štvrtka najväčší vzostup za ostatné tri mesiace, no v piatok stratil 54 bodov a uzatváral na 1 731 bodoch, čo malo súvislosť najmä s tým, že akcie Cisco Systems stratili zhruba desatinu svojej hodnoty a Sycamore (jeden z hlavných rivalov Cisco) potvrdil, že jeho výnosy z výroby sieťových komponentov za I. kvartál 2001 prudko poklesli.
Útlm zaznamenali aj európske akciové trhy.
Britský index FTSE 100 ešte v piatok ráno posilnil o 50 bodov, avšak výnosy boli počas dňa utlmené a index uzatváral piatkové obchodovanie so zníženou hodnotou o 20 bodov.
Podobne sa vyvíjalo aj obchodovanie na nemeckých a francúzskych trhoch.
V tejto situácii sa investori dostávajú do „extrémne nervóznej nálady“, poznamenáva BBC.
Britská softvérová spoločnosť Autonomy takisto varovala, že jej zisky za prvý kvartál prudko poklesnú, čo má byť dôkazom, že spomalenie v sektore informačných technológií sa z USA prenáša do Európy a postihne aj ďalšie sektory. Navyše evokuje signály „veľmi ostrej a náhlej recesie“ – konštatuje sa v stanovisku Autonomy.