Len vládou schválené daňové zákony by mali v roku 2003 dopad na štátny rozpočet vo výške minimálne 5 mld. Sk, pričom všetky prerokované návrhy by mohli mať za následok výpadok v sociálnych, dôchodkových a ďalších poistných fondoch v objeme do 25 mld. Sk. „Páni okolo premiéra a podpredsedu vlády a predstavitelia KDH a DS si uvedomujú, že vo vláde skončili a vo vláde po roku 2002 už nebudú. Preto predkladajú zákony, ktoré budú mať výrazný dopad na rozpočet až v roku 2003,“ povedal v utorok poslanec za Stranu demokratickej ľavice (SDĽ) Milan Benkovský.
Pokiaľ nedôjde k prijatiu zásadných pozmeňovacích návrhov vo vláde a následne v parlamente, poslanci SDĽ poslanecké ani vládne návrhy daňových zákonov v žiadnom prípade nepodporia. „SDĽ po prípadnom neprijatí zásadných pozmeňovacích návrhov a po schválení poslaneckých návrhov, ktoré vedú k rozpadu štátneho rozpočtu pre rok 2003, vyvodí politické závery voči podpredsedovi aj predsedovi vlády,“ povedal M. Benkovský. V tomto funkčnom období bol podľa neho už minimálne dvakrát dôvod na to, aby strana vyslovila voči podpredsedovi vlády Miklošovi nedôveru.
Poslanecký klub SDĽ urobí všetko pre to, aby poslanecké návrhy zákonov už v prvom čítaní neprešli, pričom bude rokovať so všetkými poslaneckými klubmi. „Rokovania začneme s koaličnými partnermi a pokiaľ ich nepresvedčíme, tak budeme nútení rokovať aj s opozíciou,“ skonštatoval Benkovský. Podľa neho si aj Hnutie za demokratické Slovensko bude musieť veľmi dobre zvážiť, ako sa k týmto návrhom zákonov postaví.
SDĽ považuje poslanecké návrhy daňových zákonov za extrémne pravicovo-populistické, ktoré neriešia problematiku znižovania daňového zaťaženia. Preto sú pre predstaviteľov strany úplne neprijateľné. O návrhu zrovnoprávnenia a umožnenia odpisovania daní v oblasti školstva bude strana rokovať a je možné, že ho podporí. Návrh poslancov KDH o zníženie daňového zaťaženia rodín prostredníctvom zvýšenia odpočítateľných položiek zo 16 800 na 22 800 Sk bude podľa Benkovského SDĽ tiež prehodnocovať. Zásadné znižovanie daňových sadzieb v druhej a tretej skupine dedičov pri dani z dedičstva je však pre SDĽ neprijateľné.
Vyvodenie politických záverov voči premiérovi a vicepremiérovi Ivanovi Miklošovi, ak sa neprijmú zásadné pozmeňovacie návrhy k vládnemu návrhu a schvália sa poslanecké návrhy, ktoré vedú k rozpadu štátneho rozpočtu pre rok 2003, považuje SDĽ za súkromné názory poslanca Milana Benkovského.
Ľavičiari uprednostňujú riešenie výšky daňových sadzieb dohodou vo vládnej koalícii. SDĽ oceňuje snahu koaličných partnerov hľadať kompromis, aby nenastali rozpory pri hlasovaní v Národnej rade SR.