Hĺbkový audit v privatizovaných Slovenských elektrárňach (SE), a. s. bude môcť urobiť všetkých päť uchádzačov, ktorí o ne prejavili záujem.
Podľa dobre informovaných zdrojov by mal takzvaný short list tvoriť ruský RAO UESR, český ČEZ, americký AES, nemecký E.ON a britský International Power. Prvé dve spoločnosti majú pritom záujem o elektrárne ako o celok, vrátane jadrových aktív. S RAO UESR podľa nemenovaného zdroja blízkeho ruskej strane úzko spolupracuje aj plynárenská spoločnosť Gazprom.
Vybraní záujemcovia budú môcť uskutočniť hĺbkový audit v SE niekedy vo februári až v marci budúceho roka. Predkladanie záväzných ponúk očakáva minister hospodárstva Pavol Rusko najskôr v júni 2004.
V stredu Koaličná rada rozhodla, že na privatizáciu bude určených až 66 % akcií v nominálnej hodnote viac ako 25,2 miliardy Sk. Ako už v minulosti avizoval sám minister hospodárstva Rusko, jedným z dôležitých výberových kritérií bude schopnosť kupujúceho dobudovať 3. a 4. blok jadrovej elektrárne v Mochovciach. Podľa ruského zdroja záujem o dostavbu dvoch nukleárnych blokov prejavila už firma Atomenergoexport zo strojárskej skupiny OMZ.
Po znovuotvorení privatizačného procesu prejavilo záujem o SE pôvodne až 10 firiem, z toho 2 slovenské. SAVAS, a. s., Žilina a Hornonitrianske bane Prievidza, a. s. však z privatizačného boja vypadli hneď na začiatku. V oboch prípadoch oficiálnym dôvodom zamietnutia prihlášky zo strany privatizačnej komisie boli nedostatočné skúsenosti uchádzačov v oblasti energetiky a spochybnená schopnosť firiem celý projekt financovať. Okrem nich sa však do privatizácie prihlásil aj český ČEZ, ruský RAO UESR a americký AES, ktorí tak doplnili pôvodnú päticu – nemecký E.ON, britský International Power, taliansky Enel, belgický Electrabel a rakúsky Verbund. Posledné tri menované firmy však nakoniec z boja odstúpili. Príčinou mohla byť podľa zástupcu privatizačného poradcu Pricewaterhouse Coopers Petra Mitku práve striktná podmienka slovenskej vlády o možnosti sprivatizovať SE len ako celok alebo len ako dve samostatné dcérske spoločnosti.
Slovenské elektrárne sú dominantným výrobcom elektrickej energie na Slovensku. Ku koncu septembra 2003 dosiahla spoločnosť zisk 3,192 miliardy Sk. Tržby z predaja vlastných výrobkov a služieb dosiahli 34,172 miliardy Sk. Podnik spravoval k 30. septembru majetok v účtovnej hodnote 127,293 miliardy Sk. Dlhodobé pohľadávky spoločnosti ku koncu 3. štvrťroka predstavovali 5,607 miliardy Sk a krátkodobé 3,366 miliardy Sk. Záväzky evidovali v elektrárňach ku koncu septembra v objeme 71,658 miliardy Sk.