ČLÁNOK




V minulom roku v Európe pochovali nádeje na fúzie
28. januára 2002

Minulý rok bol v živote európskych korporácií rokom neúspešných fúzií. Oproti roku 2000 sa zvýšilo percento vyhlásených, ale nedokončených kontraktov.

Jednou z príčin je narastajúca aktivita regulujúcich orgánov. Mnohé kontrakty bola zablokované, pretože narušovali princípy slobodného trhu. Druhou príčinou je to, že po vyhlásení zámeru spojiť sa s ďalšou firmou, klesli ceny akcií, ktoré donútili partnerov prerušiť proces spájania. The Wall Street Journal cituje Klausa Diedricha z európskeho oddelenia bankových investičných služieb J. P. Morgan Chase, ktorý si myslí, že v súčasnosti je čoraz ťažšie dokončiť kontrakt, pretože reakcia protimonopolných orgánov je čoraz nepredpovedateľnejšia.

Podľa údajov J. P. Morgan Chase v Európe sa zrušili prevzatia, alebo pohltenia za celkom 90 mld. USD, čo je 12% z hodnoty oznámených kontraktov za 767 mld. USD. V roku 2000 sa zrušilo 5,%. Percento dokončených kontraktov je ešte menšie a v minulom roku kleslo na 60%. Od roku 1997 to bolo na úrovni 76 až 89%. Menej prudký pád bol pri fúziách, ktorých hodnota je menšia ako 1 mld. USD. Z nich sa dokončilo 72 – 88% a v roku 2001 sa dokončilo 63%.

Jedným z najznámejších prípadov bolo to keď spoločnosť General Electric mala pohltiť Honeywell Intrenational. Kontrakt ohlásený americkými spoločnosťami zablokovala európske regulačné orgány.

Európske spoločnosti trpia vďaka vlastným protimonopolným inštitúciám. Európska komisia zablokovala fúziu francúzskych energetických spoločností Schneider Electric a Legrand. Firma Schneider sa odvolala ako aj švajčiarska Tetra Laval Group, ktorej zakázali pohltenie francúzskej spoločnosti Sidel. Banke Lloyds TSB Group zakázali kúpiť Abbey National kvôli tomu, že britský bankový trh je dostatočne konsolidovaný. Španielske regulačné orgány dali energetickým spoločnostiam Iberdola a Endesa také komplikované podmienky, že spoločnosti sa fúzie radšej zriekli.

Podľa Chrisa Brighta, odborníka na európske protimonopolné právo v právnej kancelárii Schearman & Sterling, v Európe prišlo obdobie tvrdej kontroly fúzií. Nedošlo ani k umäkčeniu očakávanému v tejto oblasti v USA v súvislosti s nástupom prezidenta Busha. Právnik tvrdí, že politici menia hranice toho, čo sa dá považovať za „porušenie pravidiel konkurencie.“ Nielen, že sa zhoršujú podmienky, ale sa aj menia pojmy, ktoré určujú „zlú fúziu“.

Fúzie sa oveľa ťažšie robia kvôli nie stabilnej situácii na finančných trhoch. Po tom ako firmy oznámili, že sa budú spájať nie raz klesli ceny ich akcií. Kvôli tomu sa objavila tretia, silnejšia strana. Napríklad American International Group zaplatila za americkú poisťovaciu spoločnosť American General viac ako ponúkala britská poisťovňa Prudential.

Firma Carnival sa pokúsila rozbiť fúziu, ktorú chceli urobiť operátori námornej dopravy britská spoločnosť P & O Princess Cruises a americkej firmy Royal Caribean Cruisses. Keď trh negatívne reaguje na oznámenia o spájaní firiem, zvyšuje sa tlak na obe strany. Môžu byť nútené zmeniť podmienky kontraktu, alebo v niektorých prípadoch môžu akcionári zamietnuť fúziu.

Neúspechy však pokračovali v priebehu celého minulého roku. Dve najväčšie grécke banky National Bank a Alpha Bank oznámili, že skončili s procesom fúzie. Kontrakt, ktorého hodnota sa odhadovala na 10 mil. EUR by umožnila v vytvoriť v regióne jednu z najväčších bánk ´, schopnú konkurovať aj väčším bankám v zóne Euro. V novembri National Bank a Alpaha banka oznámili, že vytvoria banku s celkovými aktívami 80 mld. EUR. Predstavitelia National Bank obvinili Alpha Bank, že sa pokúsil zmeniť pravidlá hry počas hry. Predstavitelia Alpha Bank obvinili druhú stranu, že sa ňou nedohodli na rovnakom postavení v spoločnej banke.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 1. 2025

USD 1,044 0,009
CZK 25,139 0,039
GBP 0,845 0,001
HUF 411,080 0,400
CAD 1,497 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS