ČLÁNOK




V krajinách BRIC stúpli ceny potravín
25. októbra 2007

V krajinách BRIC stúpli ceny potravín


Ekonómovia Goldman Sachs poznamenávajú, že rast cien tejto kategórie tovarov sa dá v posledných mesiacoch pozorovať nielen v rozvojových, ale aj v rozvinutých krajinách


 


Investičná banka Goldman Sachs zverejnila správu o ekonomickom vývoji krajín BRIC. Práve táto banka uviedla na analytický trh niekoľkými rokmi pojem BRIC, ktorý označuje Brazíliu, Rusko Indiu a Čínu. Jednou zo základných tém výskumnej správy je rast cien potravín v tejto skupine krajín.


Ekonómovia Goldman Sachs poznamenávajú, že rast cien tejto kategórie tovarov sa dá v posledných mesiacoch pozorovať nielen v rozvojových, ale aj v rozvinutých krajinách.


Prudké zvýšenie cien mliečnych výrobkov a slnečnicového oleja v Rusku sa podstatným spôsobom podpísalo na septembrovej inflácii. V Číne viedlo zdraženie vajíčok a mäsa   k inflácii s auguste tohto roku. Bolo to 18 % viac oproti rovnakému obdobiu pre rokom. Bola to najvyššia úroveň rastu inflácie za posledných desať rokov. V Brazílii rastú ceny potravín už niekoľko mesiacov po sebe, no ukazovatele inflácie ešte neprekročili úroveň, ktorá je cieľom centrálnej banky.


Krátkodobé zníženie ponuky potravín je vďaka nepriazni prírodných podmienok, avšak existujú aj  štrukturálne faktory rastu cien na dané tovary. Prvým je to, že rastú príjmy obyvateľstva, čo vedie k zmene skladby potravín kupovaných obyvateľmi a stravovacím návykom. Zvyšuje sa podiel potravín, ktoré obsahujú proteín. Tieto zmeny sú aj v Indii, bez ohľadu na kultúrne tradície s veľkým sklonom k vegetariánstvu. Dopyt po vajíčkach a mäse sa za posledných pätnásť rokov v tejto krajine zvýšil. Podľa ekonómov Goldman Sachs neexistujú dôvody, prečo by sa rast dopytu vyčerpal. Mimochodom ekonómovia investičnej banky predpokladajú, že príjmy na jedného obyvateľa v roku 2017 v Číne stúpnu trojnásobne, v Indii a v Rusku dvojnásobne a v Brazílii o polovicu.


Druhým faktorom je záujem o rozvoj alternatívnych zdrojov energie, ktoré sú ešte jedným z faktorov rastu cien potravín. Vo  svetovom meradle stúpne dopyt po biopalivách prepočítaný na jedného obyvateľa. Ak sa uskutočnia oficiálne programy stimulujúce využitia biologických palív, dopyt po nich v rokoch 2005 až 2010 môže stúpať ročne o 20 %


Krajiny BRIC sú kľúčovými importérmi a exportérmi poľnohospodárskych produktov. Rusko je na treťom mieste na svete z hľadiska dovozu poľnohospodárskej produkcie.


 


Väčšinu čerstvých potravín dováža Rusko zo zahraničia. Čína je najväčším na svete dovozcom bavlny, od dovozu ktorého je závislý textilný priemysel. India je z hľadiska dovozu bavlny na druhom mieste na svete. Rusko je piatym najväčším exportérom obilia.  Brazília dominuje na trhu cukru, hydiny a semien olejovitých rastlín. Analytici Goldman Sachs poznamenávajú, tak ako aj v predošlých analytických správach, že vzájomný objem obchodu medzi krajinami BRIC rastie.


Centrálne banky Číny, Brazílie a Indie vyjadrili svoje znepokojenie nad pokračujúcim rastom cien potravín. Avšak, ak celková úroveň inflácie v rámci prognózovaných cieľov, ceny potravinárskych výrobkov sú schopné podporiť rast poľnohospodárskych regiónov a produkcie. Je to dôležité pre Indiu a Čínu, kde asi 60 % a 40 % pracovnej sily je zamestnaných v poľnohospodárskom sektore.


Znamená to, že za štrukturálne zmeny, ktoré vedú k zvýšeniu cien potravín v krajinách BRIC, analytici banky považujú rast príjmov obyvateľstva a dopyt po alternatívnych zdrojoch energie. Očakávané zachovanie týchto tendencií znamená, že inflačné tlaky nezoslabnú.


 


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS