Renomovaný švajčiarsky Inštitút pre rozvoj manažmentu (Institute for Management Development), s ktorým na Slovensku spolupracuje Nadácia F. A. Hayeka, zverejnil celosvetovú ročenku konkurencieschopnosti ekonomík. Táto správa je najrozsiahlejším a najvyčerpávajúcejším porovaním konkurencieschopnosti 49 krajín sveta, vrátane Slovenskej republiky.
V celkovom hodnotení konkurencieschopnosti sa v roku 2002 Slovenská republika umiestnila na 37 mieste zo 49 hodnotených krajín, čo je rovnaké umiestnenie ako v roku 2001. Medzi desiatimi najkonkurencieschopnejšími sa na prvom mieste umiestnili Spojené štáty americké, nasledované Fínskom, Luxemburskom, Holandskom, Singapúrom, Dánskom, Švajčiarskom, Kanadou, Hong Kongom a Írskom. Z bývalých postkomunistických krajín sa pred Slovenskom umiestnili Estónsko (na 21. mieste), Maďarsko (28.), Česká republika (29.). Tesne za Slovenskom sa umiestnilo Slovinsko (38.), ďalej Rusko (43.) a Poľsko (45.).
Podľa záverov indexu konkurencieschopnosti sú najväčšími výzvami roku 2002 pre Slovenskú republiku najmä dokončenie privatizácie energetického sektora, odstránenie byrokracie a administratívnych bariér pre investície, reforma daňového systému a zníženie celkového daňového a odvodového zaťaženia, zrýchlenie tempa reformy dôchodkového systému a zlepšenie vymáhateľnosti práva.
Najslabšími konkrétnymi ukazovateľmi Slovenska, ktoré sú súčasťou indexu konkurencieschopnosti, sú vládne dotácie súkromnému sektoru, miera nezamestnanosti, výška povinných odvodov, deficit platobnej bilencie, prílev zahraničného kapitálu, ďalej zlé pracovné právo a rozvinutosť kapitálového trhu. Tieto faktory najviac podkopávajú konkurencieschopnosť Slovenska.
Index konkurencieschopnosti ekonomík, publikovaný už od roku 1989, porovnáva a hodnotí 314 rozličných kritérií, ktoré sú združené v štyroch základných oblastiach – ekonomický rast, efektivita vlády, efektivita podnikov a infraštruktúra. Objektívne údaje o každej krajine sú pre potreby indexu získané zo správ medzinárodných organizácií. Subjektívne hodnotenia niektorých faktorov v indexe boli získané na základe prieskumu u 3532 topmanažérov zo všetkých krajín, pričom zo Slovenska sa prieskumu zúčastnilo viac ako sto riaditeľov a vedúcich pracovníkov najvýznamnejších súkromných podnikov, tretieho sektora a štátnej správy.
Medzi najdôležitejšie objektívne faktory, obsiahnuté v indexe, sa radí porovnávanie úrovne hospodárskeho rastu, národného bohatstva, toku investícií, obchodnej a platobnej bilancie, zamestnanosti, úrovne cien, stavu, vývoja a deficitov verejných rozpočtov, produktivity práce, vzdelanosti, úrovne technológií, výskumu, zdravotnej starostlivosti a mnohých ďalších. Topmanažéri významných podnikov ďalej v prieskume verejnej mienky hodnotili úroveň legislatívneho prostredia, vymáhateľnosti práva, štátnych zásahov, korupcie, zahraničných vzťahov, vplyvov globalizácie, hodnotového systému a iných. Všetky údaje sú spracúvané a hodnotené na päťročnej báze, vrátane odhadov budúceho vývoja niektorých z nich.