ČLÁNOK




V kauze Parmalat zatkli už aj audítorov spoločnosti
3. januára 2004

Vlna zatýkania v súvislosti s finančným škandálom talianskeho potravinárskeho koncernu Parmalat pokračuje. Ako informovali Financial Times Deutschland, okrem predstaviteľov Parmalatu zatkli talianske úrady aj šéfa talianskej dcéry audítorskej spoločnosti Grant Thornton Lorenza Penca, ako aj Maurizia Bianchi z tej istej spoločnosti. Grant Thornton poskytoval svoje služby pre Parmalat v rokoch 1990-1999 a v nasledujúcich rokoch pracoval pre spoločnosti Bonlat, ktorá je dcérou talianskeho koncernu. Grant Thornton odmieta obvinenia, že by bola nejakým spôsobom zapojená do škandálu. Svojich zatknutých zamestnancov označila audítorska spoločnosť za obete škandálu, avšak avizovala interné vyšetrovanie.

Ako ďalej informovali Financial Times Deutschland, talianske úrady aj naďalej pokračujú v pátraní po odcudzených finančných prostriedkoch. Podľa šéfa finančnej polície v Bologni Maurizia Raponiho hľadanie osôb podozrivých z účasti na škandále už skončilo a teraz sa sústreďujú predovšetkým na hľadanie zmiznutých peňazí. Podľa vyšetrovateľov nie je vylúčené, že falšovanie účtovných bilancií začalo už pred pätnástimi rokmi. Bývalý finančný riaditeľ Parmalatu Fausto Tonna priznal, že sa podnikové dokumenty falšovali štyrikrát ročne. Takisto bývalý finančný šéf koncernu Luciano Del Soldato vypovedal, že spoločnosť falšovala podklady na počítači, v ktorom bol uložený dokument s napodobneným logom Bank of America. Podľa ďalšieho zatknutého zamestnanca Parmalatu, prikázal Del Soldato zničenie tohto počítača.

Zatknutý zakladateľ Parmalatu Calisto Tanzi už pred pár dňami priznal spreneveru približne 500 mil. eur. Vo výpovediach Tanziho je však podľa Financial Times Deutschland stále veľa nejasností. „Ide hlavne o fakt, že stále nie je jasné kde sú spreneverené peniaze,“ uviedol sudca Guido Salvini. Výsluchu sa podrobil aj syn zakladateľa Parmalatu Stefano Tanzi, ktorý bol doteraz šéfom AC Parma, ktorého vlastníkom je potravinársky koncern. Stefano Tanzi poprel, že by vedel niečo o aktivitách v Parmalate, keďže už dlhšiu dobu má zlý vzťah k svojmu otcovi.

Škandál okolo talianskej potravinárskej skupiny Parmalat vyvolala v polovici decembra americká Bank of America tvrdením, že sa falšovali kľúčové dokumenty. Právnik tretej najväčšej americkej banky uviedol, že prokurátorom v Miláne sa dostalo do rúk prehlásenie upresňujúce, ktoré dokumenty Bank of America sa sfalšovali. Nové vedenie Parmalatu oznámilo, že Bank of America vyvrátila pravosť dokumentu potvrdzujúceho, že divízia Bonlat Financing Corporation so sídlom na Kajmanských ostrovoch drží v cenných papieroch a hotovosti 3,95 mld. eur. Prokurátori uviedli, že na sfalšovanie dokumentov Bank of America sa použil skener. Nepravé dokumenty mali presvedčiť audítorov, že najväčšia talianska potravinárska skupina disponuje miliardami eur v hotovosti a cenných papieroch.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS