ČLÁNOK




V eurozóne sa realizuje v novej mene vyše 55% bežných platieb, problémom stále zostáva nedostatok euromincí a bankoviek s nižšou nominálnou hodnotou
7. januára 2002

Po šiestich dňoch je evidentné, že v obehu eurozóny začína jednoznačne dominovať nová mena. Podľa hodnotenia Európskej komisie sa viac ako polovica transakcií uskutočňuje v euro.

Najnovšie štatistické údaje konštatujú, že v eurozóne sa realizuje v novej mene vyše 55% bežných platieb.

Na novú menu sa už skonvertovalo 99% bankomatov.

Spriemerované dáta však majú v jednotlivých krajinách E-12 rôzne parametre.

V Grécku a Holandsku sa viac ako 80% transakcií uskutočňuje v euro, v Nemecku, Rakúsku, Fínsku, Portugalsku a Írsku je tento ukazovateľ na hladine 50%, v ostatných krajinách objem platieb v eurách je pod touto

úrovňou, respektíve osciluje okolo 25%.

Problémom stále zostáva nedostatok euromincí, respektíve bankoviek s nižšou nominálnou hodnotou.

Evidentný je tento fakt napríklad v Holandsku, kde v maloobchodnej sieti predajcovia stále vydávajú v guldenoch, zaokrúhľujú ceny (smerom nahor), prípadne vyzývajú kupujúcich, aby použili kreditné karty.

Holandská asociácia malých a stredných podnikateľov – SMSBA obvinila v tejto súvislosti banky, ktoré údajne nadotovali bankomaty iba nominálmi vyššej hodnoty, no chýbajú najmä bankovky v hodnote 5, 10 a 20 euro.

Asociácia maloobchodných predajcov potravín ešte počas víkendu alarmovala holandské banky, pretože stovky obchodných domov a supermarketov údajne trpia nedostatkom euromincií a bankoviek nižšej hodnoty.

Európska komisia vyzvala občanov, aby si menili svoje peniaze v bankách a neprichádzali do obchodov s bankovkami s neprimerane vysokými nominálnymi hodnotami.

Úplne iné dimenzie má „nástup“ novej meny v Taliansku, kde sa objem transakcií v eurách pohybuje pod hladinou 50%. Európska komisia oznámila, že v objeme týchto transakcií je Taliansko na poslednom mieste, spoločne so Španielskom a Francúzskom.

Vznikli viaceré technické problémy, vyskytli sa prípady oneskorených výplat dávok pre talianskych dôchodcov, potýčky sa udiali na železničných staniciach, ako aj pri platení diaľničných poplatkov, avšak spomínané technické problémy majú zrejme vážnejšie politické pozadie.

Počas víkendu totiž odstúpil minister zahraničných vecí Renato Ruggiero, ktorý nesúhlasil s viacerými členmi Berlusconiho vlády práve z dôvodu ich „vlažného a málo nadšeného prijatia“ novej meny.

Opozícia proti euromene nie je silná, ale je veľmi silná, uviedol doslova Ruggiero.

Ešte vo štvrtok minulého týždňa dnes už bývalý minister zahraničných vecí tvrdo kritizoval svojich kolegov kvôli ich negatívnemu postoju voči Európskej únii.

Ruggierov „útok“ nasledoval po viacerých výrokoch talianskych ministrov, ktorí v súvislosti s eurom vyjadrili značný skepticizmus.

Demisia tohto politika vystavuje v každom prípade Berlusconiho kabinet do komplikovanej pozície vo vzťahu k európskym partnerom.

Taliansko bolo jedinou krajinou EÚ, v ktorej sa na prelome rokov 2001-2002 neorganizovali okázalé oslavy novej spoločnej meny.

Minister hospodárstva Giulio Tremonti a minister obrany Antonio Martino

sú voči euru viac ako zdržanliví.

Všetky tieto signály sú podľa denníka Corriere della Sera zdrojom vážnych obáv, pretože spochybňujú tradičné záväzky Talianska voči Európskej únii.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS