ČLÁNOK




V európskej ekonomike prevláda smutná nálada
9. októbra 2001

Za posledných niekoľko rokov podnikatelia kontinentálnej Európy nikdy nehodnotili perspektívy rozvoja podnikania tak pesimisticky ako v septembri tohto roku. Naopak, na britských spotrebiteľov teroristické útoky v USA a celkové zhoršenie ekonomickej situácie vo svete nemali prakticky žiaden vplyv.

Teroristické útoky v USA negatívne ovplyvnili spotrebiteľov a podnikateľov vo všetkých kútoch sveta. Ekonomický rast sa však v nich spomalil už pred teroristickými útokmi. V USA sa otvorene hovorilo o možnom nástupe recesie, ale aj v zóne euro sa hovorilo, že rast hrubého domáceho produktu by nemal prevýšiť 2%. Po 11. septembri sa situácia vo svete skomplikovala a podstatnú úlohu vo vývoji jej ekonomiky môže zohrať centrálne banky.

Federálny rezervný systém v USA v tomto roku už deväť razy znižovala základné úrokové miery. Bank of England znížila minulý štvrtok úroky už po šiesty raz tohto roku. Ich zníženie na najnižšiu úroveň za posledných 38 rokov vedenie banky zdôvodňuje práve tým, že je potrebné upevniť dôveru spotrebiteľov a podnikateľov. Najkonzervatívnejšia je politika Európskej centrálnej banky. Tá znížila úroky len dva razy, z toho raz po dohode s Federálnym rezervným systémom 17. septembra tohto roku. Kvôli podstatnému zhoršeniu podnikateľskej klímy v zóne euro sa určite objavia tlaky na zmäkčenie menovej politiky Európskej centrálnej banky.

Podľa údajov Európskej komisie, index dôvery podnikateľskej sféry sa znížil v septembri na mínus 11 bodov z mínus 10 bodov v auguste. Optimizmus vedenia firiem sa postupne znižoval od júla 2000, avšak tak pesimisticky nehodnotili situáciu od mája 1999. Index dôvery spotrebiteľov v euro zóne sa znížil na 9 bodov oproti 8 bodom v auguste, čím dosiahol najnižšiu úroveň za posledné štyri roky. Hodnotenia spotrebiteľov sa zhoršujú pol roka.

Úroveň nezamestnanosti v Európe zostáva dosť stabilná, čo je faktorom podporujúcim dôveru spotrebiteľov. Ekonómovia predpokladajú, že nezamestnanosť v Európe začne čoskoro rásť a na jar 2002 môže dosiahnuť 9%. Súčasne by sa mali znížiť výdavky spotrebiteľov. V auguste tohto roku dosiahla nezamestnanosť v zóne euro 8,3% a nezmenila sa v porovnaní s júnom a júlom.

Sektor spotrebiteľov v porovnaní so situáciou v kontinentálnej Európe zostáva svetlou výnimkou. Podľa údajov Konfederácie britského priemyslu, maloobchodný predaj rástol v septembri tohto roku najrýchlejším tempom za posledných päť rokov. Podľa údajov Európskej komisie index dôvery spotrebiteľov nameraný v Albióne zostáva vyšší ako európsky priemer.

Tempá vývoja ekonomiky v krajinách euro zóny sú podobné, ich synchronizácia sa však uskutočňuje popri spomaľovaní. V súčasnosti je stupeň harmonizácie najvyšší od čias zavedenia euro. Tom uľahčí úlohu Európskej centrálnej banky, ktorá určuje úrokové miery pre regióny s tak rôznorodým stavom ekonomiky, pretože vlády nemôžu zosúladiť politiku výdavkov, ktorá môže stimulovať ekonomický rast. Mnohé štáty v Európe majú deficit štátneho rozpočtu a len niekoľko „bojuje“ s prebytkami.

V roku 1999 keď začalo existovať euro, Európska centrálna banka mala začať robiť menovú politiku pre krajiny, ktorých ročné tempo rastu bolo od 10,8% v Írsku do 1,6% v Taliansku. Podľa prognóz, tento rozdiel (9,2%) by sa mal v budúcom roku dvojnásobne znížiť.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 1. 2025

USD 1,044 0,009
CZK 25,139 0,039
GBP 0,845 0,001
HUF 411,080 0,400
CAD 1,497 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS