ČLÁNOK




V budúcom roku reálne mzdy ešte neporastú
13. októbra 2003

Návrh budúcoročného rozpočtu nepredpokladá nárast reálnych miezd, podľa ministra financií Ivana Mikloša však vytvára podmienky na výraznejší rast v rokoch 2005 až 2006. Ako pripomenul v nedeľňajšej diskusnej relácii Slovenskej televízie (STV) O päť minút dvanásť, rozpočet je náročný, lebo pokračuje v znižovaní deficitu verejných financií z tohtoročných 5 na 3,9 percenta, obsahuje tiež kofinancovanie projektov Európskej únie (EÚ) či výdavky spojené s množstvom náročných reforiem. Pozitívne trendy možno podľa Mikloša očakávať v regionálnom školstve, kde je plánovaný nárast financií o 12 percent pri trojpercentnom poklese žiakov a tiež sa zvýši objem financií zhruba o 30 percent na podporu rodiny.

Poslancovi za KDH Júliusovi Brockovi prekáža najmä „príliš rezortný prístup pri rokovaniach o rozpočte.“ Podľa neho je potrebné investovať viac do výchovy mladej generácie ako do rozvojových impulzov. Brocka je presvedčený, že vláda v tejto oblasti urobila už veľa, ale napríklad učitelia sú nedocenení. „Mali by sa hľadať možnosti ako zmierniť rozdiely medzi príjmami v niektorých oblastiach,“ skonštatoval.

Poslanec za ĽS-HZDS Sergej Kozlík považuje vývoj hrubého domáceho produktu za nadsadený a upozornil, že to môže skomplikovať situáciu. Má obavy, že vzhľadom na prijaté ekonomické opatrenia bude klesať spotreba. Problém vidí aj v dani z pridanej hodnoty, ktorá sa ukázala ako problematická aj v tomto roku a za nadhodnotené označil i očakávané príjmy z EÚ. Ako pripomenul, ohrozené sú príjmy a výdavky v oblasti verejnej správy. Predseda Ľudovej únie Vojtech Tkáč považuje navrhnutý rozpočet, ktorý je podľa neho „pripravovaný v neuveriteľnom legislatívnom aj finančnom chaose,“ z hľadiska občanov za zlý.

Účastníci diskusie v STV sa dotkli aj odborármi a opozíciou ostro kritizovaného presunu 300 mil. Sk pôvodne určených na zvyšovanie platov vo verejnom sektore na rozvojové hospodárske impulzy. Podľa Mikloša diskusiu spôsobilo „nekorektné správanie sa Konfederácie odborových zväzov SR (KOZ), ktorá sa príliš spolitizovala.“ Ako poznamenal, vláda tento balík pre verejný sektor nikdy neschválila, išlo iba o jednu z možností. Minister je presvedčený, že odborári používajú nepravdivé argumenty a vláda je na rozdiel od ich tvrdení ústretová.

V súvislosti s petičnou iniciatívou KOZ za predčasné parlamentné voľby Brocka skonštatoval, že „odborári sú v akomsi kŕči“ a zneužívajú problémy vlády pri tvorbe rozpočtu. ĽS-HZDS petičnú akciu odborárov podporuje. Ako pripomenul Kozlík, je však na odboroch ako to dokážu zorganizovať. Pripustil, že petícia iniciovaná odbormi „je možno trošku nad rámec,“ ale na druhej strane to vníma ako prejav vôle občanov, ktorým sa znižuje životná úroveň. Zároveň však poznamenal, že neočakáva v blízkom čase výmenu vládnej garnitúry. Tkáč je presvedčený, že treba dokončiť začaté reformy a „skončiť s nervóznym spôsobom vládnutia.“ Podľa neho zložitosť prípravy štátneho rozpočtu jasne dokumentuje stav v SR a myslí si, že vláda by mala požiadať o vyslovenie dôvery.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

10. 1. 2025

USD 1,030 0,000
CZK 25,090 0,026
GBP 0,837 0,001
HUF 413,680 0,300
CAD 1,485 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS