Argentínski občania začínajú postupne vracať svoje úspory do bánk, k čomu ich viedlo rozhodnutie Medzinárodného menového fondu požičať krajine ďalších 8 miliárd dolárov. Situácia začala byť kritická začiatkom júla, kedy nastal prudký pokles depozít a vláda sa obávala masového „útoku“ na banky. V tomto období totiž v priebehu šiestich týždňov poklesli vklady obyvateľov v súkromných komerčných finančných inštitúciách o 10%.
V polovici augusta sa tento proces mierne spomalil a po oznámení dodatočnej pomoci zo strany MMF (21. augusta) došlo k určitému obratu.
Zdroje centrálnej banky sa v priebehu uplynulého týždňa začali zvyšovať každým dňom približne o 250 miliónov dolárov. Presné dáta o tomto vývoji majú v Buenos Aires publikovať počas tohto týždňa.
Dodajme, že podľa odhadov je mimo argentínskeho oficiálneho finančného systému zhruba 6,5 miliardy amerických dolárov, ktoré majú občania uschované doma, prípadne v trezoroch, či bezpečnostných schránkach.
Vysoké úrokové sadzby z vkladov majú napomôcť, aby sa tieto enormné zdroje dostali späť do bánk, čo je však viazané aj na upokojenie situácie na finančnom trhu a v celej ekonomike.
Argentínsky ekonomický tím na čele s ministrom hospodárstva Domingom Cavallom chce v tejto súvislosti presvedčiť skeptických investorov o schopnosti vlády dosiahnuť v druhej polovici roka vyrovnaný rozpočet.
Pomoc od Medzinárodného menového fondu bola úspešná v tom, že zastavila únik vkladov z bánk. Ak by totiž tento trend pokračoval, mohla by sa dostať argentínska kríza do nekontrolovateľného a nezvládnuteľného štádia. Pomoc MMF pochopiteľne nerieši všetky argentínske problémy, ale prinajmenšom na určitý čas odstraňuje riziko, že dôjde k zablokovaniu protikrízovej vládnej stratégie, uvádza sa v štúdii ING Barings.
Minister hospodárstva Cavallo na konci uplynulého týždňa konštatoval, že sa podarilo v júli a v auguste dosiahnuť nulový deficit štátneho rozpočtu. Analytici však poznamenávajú, že udržanie tohto vývoja nebude jednoduché, pretože pred koncom roka už tradične vládne výdavky prevyšujú príjmovú časť štátneho rozpočtu. Vláda ešte bude musieť dosiahnuť aj citlivú dohodu s provinciami ohľadne podielu z daňových výnosov, čo je jedna z podmienok Medzinárodného menového fondu. Citlivejšia je o to viac, že 14. októbra budú v Argentíne doplňujúce voľby do parlamentu.