ČLÁNOK




Už nikdy akcie alebo akciové fondy?
13. decembra 2001

Na Slovensku v súčasnosti už každý investor má možnosť okrem vkladových produktov (bankové termínované vklady) uložiť svoje peniaze aj do produktov kapitálového trhu: dlhopisov, akcií alebo fondov (správcovia fondov investujú vložené prostriedky opäť do dlhopisov, akcií). Produkty kapitálového trhu sú strednodobé alebo dlhododobé nástroje.

Hlavným motívom prečo občania alebo firmy ukladajú svoje peniaze aj do týchto investičných produktov je vyšší výnos. Na druhej strane je výnos a riziko spojená nádoba, ktorú si každý investor uvedomuje (alebo by mal) ešte pred tým ako sa pre tieto produkty rozhodne.

Kľúčové akciové indexy v Spojených štátoch, Európe a Japonsku klesli od začiatku roka rádovo o viac ako 10 až 30%. Ak ich hodnoty porovnávame s najvyššími hodnotami (v marci minulého roka) je to 20 až 40% a pri technologickom indexe NASDAQ to je takmer 70%. Tieto výsledky mnohých investorov zvádzajú k otázkam typu: „Už nikdy akcie alebo akciové fondy?“. Ale je to naozaj jednoznačne tak?

Predovšetkým akcie sú dlhodobým investičným produktom. A aj keď hlavné svetové indexy padli od začiatku roka o desiatky percent ich výnosy v dlhodobom horizonte sú stále vynikajúce (aj po krátkodobom poklese)

1) Situácii, ktorá dnes vládne na akciových trhoch, predchádzali bezprecedentné teroristické útoky 11. septembra v New Yorku a Washingtone. Táto kríza, ktorej pokojne môžeme dať prívlastok svetová, môže mať s vysokou mierou pravdepodobnosti nepriaznivý vplyv na najväčšiu ekonomiku vo svete. Ak vezmeme do úvahy aj skutočnosť, že americká ekonomika zažívala v posledných mesiacoch znižujúce tempo rastu, potom dnešná kríza môže tento negatívny vývoj ešte viac prehĺbiť. Hovoriť však dnes o číslach a jasnejších prognózach by bolo nezodpovedné a predčasné. Čo to znamená pre investičné produkty ako sú akcie a akciové fondy ? Predovšetkým neistota okolo vývoja americkej ekonomiky sa takmer automaticky preniesla na už aj dovtedy rozkolísané akciové trhy, aj keď už po uplynutí jedného mesiaca od tragického dňa dosiahli akciové indexy svoje pôvodné hodnoty.

2) Keď investor investuje do akcií alebo akciového fondu kupuje spoločnosti, hoci sú to nepatrné podiely. V histórií USA alebo Európy (napokon aj Ázie – Japonska) nájdeme množstvo veľkých „grandióznych“ firiem. Niektoré z nich môžu aj v budúcnosti pokračovať v robustnom vývoji, kým iné môžu oslabnúť. Počas mnohých desaťročí spoločnosti ako General Electric, Coca-Cola, Johnson & Johnson, McDonalds, Disney a mnoho iných dosahovali historické hodnoty rastu ziskov. V posledných desaťročiach k nim pribudli ďaľšie firmy ako sú americký Microsoft, Dell, či Intel a mnohé iné svetové spoločnosti, ktoré doslova „katapultovali“ do vysokých ziskov. A v budúcnosti pribudnú tucty ďaľších firiem, ktoré budú vytvárať vynikajúce zisky a ktoré „pomôžu“ akciovým trhom v nasledujúcich rokoch.

3) Od druhej svetovej vojny, aj napriek 9-tim recesiám a mnohým iným ekonomickým prekážkam, zisky amerických firiem sa znásobili 63-krát a akciové trhy 71-krát (v r. 1939 zisk na jednu akciu spoločností S&P 500 bol 0,99 USD a hodnota akciového indexu S&P 500 bola 12,63 USD). Zisky amerických spoločností na 1 akciu dosahujú ročný rast 9%, a to aj napriek klesajúcim rokom. Možno sa niekomu môže zdať, že 9% nie je veľa, ale uvážte, čo to znamená, keď matematicky sa vám každých osem rokov zdvojnásobí zisk, každých šestnásť rokov štvornásobí atď. Dokonca aj keď by sa zisky znížili na úroveň 6 až 7 %, aj tak budú reinvestované zisky (úroky z úrokov) ešte vždy pôsobivé v horizonte 10-20 rokov.

Čo robiť v dnešných časoch? Historická skúsenosť učí, že v takýchto situáciách je správny smer – pozerať sa dopredu. Je pravdou, že dnešná situácia je pomerne zložitá. Ale každé zotavenie ekonomiky od druhej svetovej vojny bolo sprevádazané zotavením akciových trhov. A tieto „obnovy“ častokrát začínajú v čase, keď podmienky nie sú priaznivé.

Pravdepodobne udalosti posledných týždňov budú mať určitý vplyv na určité firmy a odvetvia, niekde väčší a niekde nie. Ale z dlhodobého hľadiska sa dá veriť tvrdeniu (a táto dôvera je podopretá aj o dlhoročné skúsenosti, názory a vieru takých „investičných guru“ akými je napr. P. Lynch, popredseda a bývalý portfóliový manažér jednej z najväčších amerických správcovských spoločností Fidelity Investments), že zisky firiem budú o 10 rokov vyššie ako sú dnes a o 20 rokov ešte podstatne vyššie. A akciové trhy budú túto skutočnosť s veľkou mierou pravdepodobnosti odrážať.

Dlhopisy versus akcie?

Vývoj v posledných mesiacoch v oblasti pevne úročených cenných papierov v USD a EUR bol sprevádzaný poklesom úrokových sadzieb. To pre držiteľov dlhopisov v týchto menách (eurobondy v USD, EUR) znamenalo rast cien a teda dotatočné (okrem pevného úroku formou kupónového výnosu) kapitálové zisky. Takáto situácia nie je náhodná. Centrálne banky obvykle v snahe oživiť ekonomiku (vtedy ceny akcií klesajú) zámerne znižujú úrokové sadzby (ceny dlhopisov stúpajú). Aj preto napr. cena eurobondov Slovakia 7,5% splatných 23-júna-2004 stúpla od začiatku roka o cca. 230 bodov (2,3 % nominálu). Aj preto napr. dlhopisové fondy za posledný rok dosahujú výnosy viac ako pôsobivé. Ale každý rozumne zmýšľajúci investor si spočíta, že ak sa po určitom čase „koleso rastúcich ziskov roztočí“ opäť a s tým aj rast cien akcií, prinesie to so sebou pravdepodobne opäť rastúce úrokové miery a teda aj pokles cien dlhopisov. A situácia sa obráti v prospech akcií. Tieto ekonomické cykly, doprevádzané kapitálovýmíi trhmi nie sú ničím výnimočným a s istou dávkou pravidelnosti sa opakujú znovu a znovu.

Historické porovnanie rastových (býčích) a klesajúcich (medvedích) trhov

Keď porovnávame rastové a klesajúce periódy na americkom akciovom trhu (tvorí takmer 50% svetového akciového trhu), potom našťastie pre investorov môžeme skonštatovať, že rastové prevyšujú klesajúce : 1) v dĺžke trvania, ako aj 2) v kumulatívnom raste. Od r. 1950 investori na amerických trhoch zažili viac než 29 korekcií (pokles o 10% a viac) a 11 medvedích trhov (pokles o viac ako 20 %). Najdlhšia a najhlbšia klesajúca perióda v posledných desaťročiach trvala 22 mesiacov od januára 1973 do októbra 1974, keď trh klesol o 48%. Ďalší pochmúrny pokles trval 18 mesiacov od novembra 1968 do mája 1970 s poklesom o -36% a krátky medvedí trh od augusta do októbra v roku 1987 s pádom o – 34%. Priemerné trvanie medvedej fázy počas posledného polstoročia bolo od 7 do 8 mesiacov s priemerným poklesom o -28%. Na druhej strane bolo od roku 1950 do 2000 11 býčích trhov, z ktorých tri boli viac ako pozoruhodné. Povojnový mier a prosperita dala investorom 87-mesačný rast od júna 1949 do augusta 1956, v priebehu ktorého trh vzrástol o 267%. Počas „Reagan-nomiky“ od augusta 1982 do augusta 1987, trh vzrástol o 233%. Ale aj táto zlatá éra bola prekonaná 94 mesačným rastom od októbra 1990 do júla 1998, keď trh (S&P 500) vzrástol o neuveriteľných 304%. Tento retrospektívny pohľad nám poskytuje triezvejší pohľad na na súčasný vývoj v historickej perspektíve, ale samozrejme nezaručuje presnú predikciu budúceho vývoja akciových trhov.

Ako prekonať dnešný stav?

Ak vychádzame z historickej skúsenosti, potom investičná rada by mal byť nemenná, či sme sa nachádzali v situácii pred 2 mesiacmi, 2 rokmi alebo kedykoľvek predtým. Peniaze, ktoré sú určené na kúpu nového bytu, domu, auta alebo výdavky na deti (napr. školné v zahraničí) v budúcom roku a iné krátkodobé cieľe, by nemali byť v akciách, resp. akciových fondoch. Ale ak máte peniaze, ktoré sú pripravené pre dlhodobé cieľe, potom čas je na strane investorov a akciové trhy sú historickým miestom, ktoré môžu tieto cieľe splniť. Ak hovoríme o dlhodobom horizonte nemáme na mysli 1 mesiac, ale myslíme tým 5, 10 alebo 15 rokov. Trhy prechádazajú komplikovanými obdobiami a toto je jedno z nich. Tí, ktorí investovali pred siedmimi, či desiatimi rokmi sú napriek dnešnému bolestivému obdobiu celkom šťastní. Nie je tajomstvom, že obchodníci, ktorí vstupujú a vystupujú z trhu sa snažia vyhnúť zlým mesiacom, ale častokrát chýbajú tiež aj počas niektorých dobrých. Ak by ste vstupovali a vystupovali z trhu a chýbali počas najlepších 40-tich mesiacov v posledných 40-tich rokoch, potom by sa váš priemerný ročný výnos znížil z 9% na 3 %. Časovanie trhu je špekuláciou a zriedka, ak vôbec, sa vyplatí.

Materiál bol publikovaný aj v časopise Investor.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS