ČLÁNOK




Úvod týždňa v znamení stagnácie kurzu
17. júla 2001

Situácia na hlavných emerging trhoch, ktoré spôsobili minulotýždňový pád koruny, sa postupne stabilizuje. Problémy ešte pretrvávajú v Turecku, kde sa kríza vlečie už dlhšiu dobu a včera miestna národná banka zdvihla jednodňové sadzby až k 70% a krajina je plne závislá od zdrojov od MMF. V Poľsku nakoniec upustili od predvolebného navyšovania štátneho dlhu, samotný dlh však je pre krajinu problém a preto nie je vylúčené zopakovanie minulotýždňového scenára vo vývoji meny. Verejné financie sa vôbec zdajú byť značný balvan pre tranzitívne a emerging trhy. Českú republiku včera vyzvalo OECD k riešeniu neudržateľnej situácie vo verejných financiách a tiež narastajúceho schodku v zahraničnom obchode. Problémy s dvojitým deficitom malo aj Slovensko, čo na konci roka 1998 vyústilo v uvoľnenie pásma koruny a rapídne oslabenie meny. V tomto roku sa situácia na Slovensku opakuje len nie s takou intenzitou. Deficit zahraničného obchodu narastá – jeho premietnutie do kurzu koruny je zatiaľ brzdené prílevom investícií zo zahraničia – a pred prichádzajúcimi voľbami sa neisté zdajú byť aj verejné financie, napriek dohode vlády s MMF o limitoch.

Voči doláru končila koruna na 49,65 Sk za dolár a voči českej korune na 1,26 Sk za jednu českú korunu.

Pondelková aukcia štátnych dlhopisov s trojročnou valutou, ktorá bola už šiestym pokračovaním otvorenej emisie s kupónom 7,8 % p.a., skončila neúspechom. Dopyt bánk bol totiž len symbolický a predstavoval 300 mil. Sk. Štát pritom plánoval získať 2 mld. Sk. Záujem o štátne bondy podľa dílera Slovenskej sporiteľne Pavla Jánošíka prejavil zrejme investor, ktorý požadoval podstatne vyšší výnos, aký bolo Ministerstvo financií SR ochotné akceptovať. Štát tak prostredníctvom tejto časti emisie nezískal ani korunu.

V utorok bude obchodovaniu na peňažnom trhu dominovať aukcia štátnych pokladničných poukážok (ŠPP). Keďže ministerstvo v posledných aukciách akceptovalo už aj výnos vyšší ako 7,75 % p.a., záujem o tieto cenné papiere sa oživil. Podľa Jánošíka by dopyt bánk mohol predstavovať 2 až 2,5 mld. Sk. Ponuky bánk týkajúce sa výnosu by mohli dávať predpoklady na akceptáciu 1 až 1,5 mld. Sk. „Výnos by sa mal pohybovať od 7,75 do 7,8 % p.a.,“ dodal.

Nasledujúci deň sa uskutoční aj pravidelný dvojtýždňový sterilizačný repotender. Podľa Jánošíka bude na trhu priestor na sterilizáciu zhruba 15 mld. Sk. V stredu pritom bude maturovať repotender v objeme 12,55 mld. Sk a likviditu trhu by mali zvýšiť aj splatné ŠPP v objeme 1,9 mld. Sk a vo štvrtok ďalšie ŠPP vo výške 1,4 mld. Sk.

V pondelok držali komerčné banky na účtoch povinných minimálnych rezerv 31,538 mld. Sk, čo na kumulatívnej báze predstavuje 101,8 %. „Na to, aby banky ku koncu periódy splnili svoju povinnosť voči centrálnej banky na 100 %, im pritom stačí na účtoch deponovať 30,9 mld. Sk,“ povedal Jánošík.

Pod vplyvom prebytku likvidity v sektore klesla cena jednodňových zdrojov z 6,8 / 6,9 % p.a. na 6,3 / 6,4 % p.a. Týždňové až ročné fondy boli na 7,5 / 7,7 % p.a.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

6. 1. 2025

USD 1,043 0,013
CZK 25,154 0,012
GBP 0,831 0,001
HUF 414,680 0,250
CAD 1,491 0,007

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS