Objem úverov podnikom a obyvateľstvu vo fixnom kurze roku 1993 vzrástol v septembri medzimesačne o 3,4 mld. Sk a dosiahol 356,8 mld. Sk. Medziročná dynamika rastu úverov sa v septembri oproti minulému mesiacu mierne spomalila o 0,2 percentuálneho bodu na 12,1 %. V treťom štvrťroku si takto udržovala pomerne stabilnú 12-percentnú úroveň, zatiaľ čo v prvom polroku zaznamenávala kontinuálny pokles z februárových 13,9 % na júnových 11,6 %. V bežnom kurze dosiahla medziročná dynamika rastu úverov podnikom a obyvateľstvu 11,4 %. Informovala o tom Národná banka Slovenska (NBS).
Na celkovom mesačnom prírastku objemu úverov podnikom a obyvateľstvu sa podieľali tak korunové úvery, ktoré narástli o 1,8 mld. Sk, ako aj úvery v cudzej mene s nárastom o 1,6 mld. Sk. Nárast korunových úverov sa sústredil do úverov poskytnutých obyvateľstvu, ktoré zaznamenali medzimesačné zvýšenie o 1,4 mld. Sk a dosiahli 75 mld. Sk. Korunové úvery podnikom si zachovávajú svoj mierne rastúci trend, keď vzrástli o 400 mil. Sk na 228 mld. Sk. Úvery v cudzej mene zaznamenali medzimesačné zvýšenie o 1,6 mld. Sk na úroveň 53,8 mld. Sk.
Čistý úver vláde vo fixnom kurze roku 1993 vzrástol v septembri medzimesačne o 2,9 mld. Sk na 277,2 mld. Sk. Tento vývoj ovplyvnili vzájomné pôsobia viacerých zložiek verejných financií, predovšetkým zvýšenie deficitu bežného hospodárenia štátneho rozpočtu (ŠR), ktorého vplyv na celkovú pozíciu vládneho sektora zmiernilo najmä zlepšenie pozície fondov sociálneho zabezpečenia a pokles zahraničnej zadlženosti.
Bežné hospodárenie ŠR sa oproti minulému mesiacu zhoršilo o 4,6 mld. Sk, keď septembrové výdavky v objeme 20,9 mld. Sk prevýšili rozpočtové príjmy v objeme 16,3 mld. Sk. Hospodárenie ŠR skončilo k ultimu
septembra deficitom 37,7 mld. Sk, pri celkových príjmoch 163,4 mld. Sk a výdavkoch 201,1 mld. Sk. Na prehĺbenie čistého úveru vláde pôsobili popri zvýšení deficitu bežného hospodárenia ŠR predovšetkým zhoršenie čistej pozície orgánov územnej samosprávy, zníženie objemu mimorozpočtových prostriedkov, ako aj zhoršenie
hospodárenia štátnych fondov. Na zmiernenie dlžníckej pozície verejného sektora pôsobilo naopak zlepšenie hospodárenia fondov sociálneho zabezpečenia, zníženie objemu úverov poskytnutých republikovým orgánom SR, ako aj zníženie zahraničnej zadlženosti vlády.
Veriteľská pozícia Fondu národného majetku SR (FNM) voči bankovému sektoru poklesla medzimesačne o 1,6 mld. Sk na 5,8 mld. Sk. Z účtu FNM sa uvoľnil vyšší objem prostriedkov pre potreby Ministerstva zdravotníctva SR a na úhradu štátnych záruk. V neprospech veriteľskej pozície FNM pôsobil tiež mierny pokles vkladov fondu v obchodných bankách.
Celkovo sa v septembri umiestnili na trh štátne pokladničné poukážky v sume 12,08 mld. Sk za priemerný ročný výnos 5,79 %, čo je zvýšenie o 38 bázických bodov. Tento nárast bol pokračovaním trendu z minulého mesiaca, spôsobeného tlakom investorov na rast úrokových sadzieb.