ČLÁNOK




Úspory v 2. pilieri sa podľa NBS reálne zhodnotili
21. októbra 2007

Úspory v 2. pilieri sa podľa NBS reálne zhodnotili



Ročný výnos v rastových fondoch, kde je uložená najväčšia suma dôchodkových úspor, podľa centrálnej banky ku koncu prvého polroka tohto roka predstavoval v závislosti od dôchodkovej spoločnosti 5,8 % až 8,8 %


 


Všetkých osemnásť dôchodkových fondov, ktoré v rámci druhého piliera spravujú dôchodkové správcovské spoločnosti, zabezpečilo sporiteľom ku koncu júna roka za predchádzajúcich dvanásť mesiacov reálne zhodnotenie úspor. V správe o stave a vývoji finančného trhu za prvý polrok tohto roka to uviedla Národná banka Slovenska (NBS). Ročný výnos v rastových fondoch podľa centrálnej banky ku koncu prvého polroka predstavoval v závislosti od dôchodkovej spoločnosti 5,8 % až 8,8 %, výnosnosť vyvážených fondov v rovnakom období dosiahla od 5,3 % do 8,4 % a v konzervatívnych fondoch od 3,4 % do 5,2 %. Medziročná inflácia k júnu tohto roka bola pritom na úrovni 1,5 %. „Ročný výnos fondov meraný percentuálnou zmenou dôchodkovej jednotky vzrástol hlavne v rastových a vyvážených fondoch, v ktorých je zastúpenie výnosnejších, ale zároveň rizikovejších investícií, vyššie,“ skonštatovala NBS.


Prostredníctvom druhého piliera si koncom júna tohto roka sporilo na svoj dôchodok 1,54 mil. občanov. Penzijné spoločnosti pritom spravovali úspory občanov v hodnote takmer 40 mld. Sk. „Presne dve tretiny prostriedkov nazhromaždených v druhom pilieri sú v súčasnosti umiestnené na zhodnocovanie v rastových fondoch, keďže v dlhodobom horizonte sa predpokladá, že prinesú najvyšší výnos,“ uvádza NBS. Zvyšok úspor je podľa centrálnej banky rozdelený medzi vyvážené a konzervatívne fondy, pričom vo vyvážených fondoch je 30 % z celkového objemu úspor a 4 % z celkových zdrojov sa nachádzajú v konzervatívnych fondoch.


Takmer 9 mld. z nových zdrojov naakumulovaných v druhom pilieri v prvom polroku 2007 investovali dôchodkové spoločnosti do dlhopisov. „Dlhopisy tak získali so 49-percentným podielom v celkovom portfóliu dominantné postavenie a odsunuli na druhú pozíciu v rebríčku zastúpenia objemovo stagnujúce prostriedky držané na bežných účtoch, ktoré tvorili takmer 34-percentný podiel na celkových investíciách,“ uviedla centrálna banka. Takmer všetky dlhopisy sú podľa NBS denominované v domácej mene. Značný nárast zaznamenali aj investície do akcií, ktoré si zvýšili svoj 10-percentný podiel z konca minulého roka na vyše 18-percentný podiel ku koncu júna tohto roka.


Vládna koalícia uvažuje o vytvorení tzv. garantovaného fondu, ktorý by zabezpečil, že sporitelia pri odchode na dôchodok dostanú aspoň takú sumu, ktorú do druhého piliera počas ekonomicky aktívnej činnosti odviedli. O konkrétnej podobe vzniku garantovaného fondu v druhom pilieri zatiaľ nenastala v koalícii dohoda. Ako uviedla ministerka práce a sociálnych vecí Viera Tomanová, garantované fondy by sa mali zaviesť až ďalšou, „veľkou“ novelou zákona o sociálnom poistení. Takúto novelu by mal rezort sociálnych vecí vypracovať v budúcom roku.


 


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

31. 12. 2024

USD 1,039 0,006
CZK 25,185 0,041
GBP 0,829 0,000
HUF 411,350 0,180
CAD 1,495 0,009

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS