ČLÁNOK




USA zaviedli obchodné sankcie proti Ukrajine
25. januára 2002

USA už minulý rok vyslali Ukrajine niekoľko varovných signálov, ktoré sa týkali ochrany intelektuálneho vlastníctva a autorských práv. Signály nepomohli, preto USA použili sankcie ktoré začali uplatňovať voči ukrajinským výrobcom. Sankcie sú preto, lebo východný sused Slovenska neprijal zákon, ktorý by obmedzil výrobu pirátskych CD.

Oficiálne vyhlásenie predstaviteľa USA vo WTO konštatuje:“Amerika je nútená brániť si svoje práva. Ešte v marci sme upozornili Kyjev, že použijeme sankcie pokiaľ sa nepoužijú adekvátne opatrenia proti audio a video pirátstva. Ukrajinská vláda nám sľúbila, že bude na strane ochrany intelektuálneho vlastníctva USA, avšak vidíme, že výroba pirátskej produkcie sa neskončila, ale sa zväčšuje.“

Američania na jeden krok zaostávajú za pirátmi, pretože väčšina podnikov na výrobu CD sa presťahovala z Ukrajiny do Ruska. Podľa odhadov USA Ukrajina do Európy ročne exportuje 70 – 100 mil. kompaktných diskov s nelegálnym obsahom. Väčšinou sú to nelicencované zvukové nahrávky a počítačové programy. V 90% prípadov sú majiteľmi licencie americké firmy, ktorých ročné straty sú väčšie ako 200 mil. USD. Ukrajinský parlament nebol zatiaľ schopný prijať o Štátnom obmedzení výroby, vývozu a dovozu diskov pre systém laserového prehrávania, ktorý mal zmeniť situáciu. Ukrajinský premiér Anatolij Kinach vyhlásil, že najprv sa hovorilo o obmedzení vývozu v hodnote 400 mil. USD. Celý export Ukrajiny do USA má hodnotu 800 mil. USD. Kinach tvrdí, že ukrajinská vláda sa dohodla s americkou stranou, že sankcie sa budú týkať len tovarov v hodnote 75 mil. USD ak parlament opäť prerokuje zákon.

Minulý rok parlament zákon neprijal preto, lebo mal voči nemu výhrady. „Protirečí nielen normám Ústavy, ale aj medzinárodne uznávaným právam človeka,“ myslí si ukrajinský expert na autorské právo Pavel Pochaľčuk. Zákon predpokladal, že stačí podozrenie a môžu sa zhabať kopírovacie zariadenia.

V Kyjeve je rozšírený názor, že USA hľadajú akýkoľvek dôvod, aby obmedzili vývoz ukrajinskej oceliarenskej produkcie. Podľa Vladimíra Tereščenka, výkonného riaditeľa Ukrajinskej asociácie podnikov čiernej metalurgie, prakticky všetky sankcie sú zamerané proti metalurgom. Ich straty môžu dosiahnuť 60 mil. USD. „Myslím si, že nabudúce si niečo vymyslia, aby z trhu vytlačili našich ruských kolegov,“ myslí si Tereščenko.

V skutočnosti si nič nebudú musieť vymýšľať. Ak budú USA chcieť, kedykoľvek môžu Rusko obviniť, že nebojuje s výrobou pirátskych CD. Hlib Višlinskij, expert Medzinárodného centra perspektívnych výskumov, ktoré finančne podporuje Soros tvrdí, že tri najväčšie ukrajinské podniky vyrábajúce pirátske CD boli demontované a previezli ich do Ruska. V Moskve túto tendenciu potvrdili.

„Časť veľkej ukrajinskej výroby sa presťahovala skutočne do Ruska. Na našich trhoch je čoraz menej ukrajinských výrobkov, avšak celkové množstvo pirátskej produkcie sa nezmenšilo,“ hovorí OLeg Jašin, tajomník komisie pre bezpečnosť informačného trhu rady pre podnikanie pri magistráte mesta Moskva.

Podľa údajov Medzinárodnej federácie fonografického priemyslu (IFPI), ročne sa v Rusku predajú pirátske CD za viac ako 150 mil. USD. Asi polovica je z dovozu. Ak berieme do úvahy, že pirátsky disk s programom stojí v Rusku 80 rubľov (RUR) a zvukový disk 100 – 120 RUR, môžeme si predstaviť objem výroby (1 USD = 30, 55 RUR). Ešte nedávno sa pirátom ľahšie pracovalo na Ukrajine ako v Rusku. Napríklad v Rusku je dobre známe ilegálny podnik Fargus, ktorý sa zaoberá prekladom nelicencovaných programov do ruštiny. Na Ukrajine to bol oficiálne registrovaný obchodný znak, ktorým boli vybavené pirátske disky. Teraz sa situácia zmenila. Kedysi sa ukrajinské pirátske podniky nehanbili umiestňovať reklamu v novinách, alebo na internetových stránkach. Teraz sa snažia neukazovať. Za posledný mesiac skončilo činnosť niekoľko internetových katalógov pirátskej produkcie, napríklad

www.infocom-ltd.kiev.ua, www.neorecords.com.ua a www.armadacd.kiev.ua . Ešte nedávno fungoval www.gss.com.ua. Cez relatívne prosperujúcu stránku si môžete skúsiť cez moskovský telefón, alebo adresu pirátsku hru.

V USA si nie náhodou myslia, že Ukrajina je veľkým dodávateľom pirátskej produkcie, s ktorej obchodovaním sa porušujú práva intelektuálneho vlastníctva amerických firiem. Podľa údajov BSA (Americkej asociácie výrobcov programov), Ukrajina patrí do desiatky krajín, v ktorých úroveň pirátstva prevyšuje 89%. Počas celého minulého roku USA upozorňovali Ukrajinu o možnosti zavedenia obchodných sankcií. To prinútilo ukrajinských poslancov k tomu, aby začali rýchlo pracovať nad zákonom regulujúcim túto činnosť. Poslanci odmietli návrh zákona, ktorý pripravila vláda. Zákon pripravený poslancami sa týka len výroby diskov s nahrávkou, teda tých, ktoré obsahujú objekty autorských práv. Nereguluje rozšírenie surovín a zariadení pre výrobu diskov. Zamietnutý zákon obsahoval paragrafy, v ktorých sa hovorilo o trestnej zodpovednosti a stíhaní. Zákon, ktorý pripravil parlament nebol tak prísny a nezodpovedal predstavám USA, a preto nezrušili sankcie.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 11. 2024

USD 1,058 0,005
CZK 25,286 0,019
GBP 0,835 0,003
HUF 407,230 0,180
CAD 1,486 0,010

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS