USA vyslovili súhlas s tým, že zvážia možnosť zrušenia obmedzení na dovoz niektorých tovarov z Turecka po tom, ako Ankara upozornila americkú administratívu, že otvorenie trhu je zásadnou podmienkou pre oživenie ekonomiky tohto kľúčového spojenca Spojených štátov amerických v globálnej vojne proti terorizmu.
Americký súhlas je výsledkom nedávnej návštevy tureckého premiéra Bülenta Ecevita vo Washingtone, v rámci ktorej turecký predstaviteľ rokoval s americkým prezidentom Georgeom W. Bushom a ďalšími americkými činiteľmi.
Ako informoval britský denník Financial Times, Turecko a USA sa dohodli na vytvorení dvojstrannej Komisie pre ekonomické partnerstvo. Úlohou tohto grémia bude pripraviť spôsoby ako posilniť obchodné zväzky medzi Ankarou a Washingtonom, zvýšiť tok investícií a posilniť americkú podporu pre ekonomický reformný program Turecka. Prvé rokovanie komisie by sa malo uskutočniť už na konci februára v Ankare.
Požiadavky Turecka však predstavujú pre Spojené štáty americké dilemu, pretože Washington musí čeliť podobným požiadavkám od viacerých svojich nových spojencov vo vojne proti terorizmu. Tieto štáty sa usilujú zvýšiť svoj predaj v najviac ochraňovaných odvetviach americkej ekonomiky ako je textilný a odevný priemysel a poľnohospodárstvo.
Po 11. septembri sa napríklad Pakistan usiloval o dodatočné výhody v oblasti textilného priemyslu s odôvodnením, že americkí obchodníci znížili svoje objednávky v dôsledku obáv z nestability v krajine, ktorá hraničí s frontovým Afganistanom. Americká vláda zmiernila reštrikcie kvót u niektorých tovarov, ale nebola schopná presvedčiť americký Kongres o potrebe znížiť clá na dovážaný tovar.
Podľa tureckého ministra obchodu Tuncu Toskaya si Turecko zaslúži osobitný prístup kvôli svojej strategickej dôležitosti pre USA. Najdôležitejšie exporty sú pre nás tie, proti ktorým sa vláda USA najviac bráni. Niektoré krajiny, ktoré nie sú také strategicky významné, majú lepší prístup na americký trh, čo Turci pociťujú ako nespravodlivosť, upozornil minister.
Turecko, ktoré je jednou z mála krajín s obchodným deficitom s USA, si osobitne želá ústupky v oblasti textilných výrobkov, ktoré predstavujú až 37 percent jeho celkového vývozu. Podľa amerických predstaviteľov je dohoda o slobodnom obchode s Tureckom veľmi obťažná kvôli ekonomickému prepojeniu Turecka s Európskou úniou a Spojené štáty sú skôr pripravené podporiť obchodovanie s Tureckom inými prostriedkami. Predovšetkým by malo ísť o „kvalifikované priemyselné zóny“ v Turecku, ktoré by umožnili bezcolný prístup k obchodovaniu s USA pre zahraničné spoločnosti investujúce v týchto priemyselných parkoch. Podobné dohody o „kvalifikovaných priemyselných zónach“ s USA majú aj Izrael a Jordánsko.